kapat ikonu

BES cayma hakkını kullanan kişi sayısı 690 bini buldu

2017 yılı itibariyle BES zorunlu olarak hayatımızın bir parçası oldu. İstemeyen kişiler bu sistemden kolayca çıkabiliyor. Fakat bunu sadece emeklilik değil bir yatırım aracı olarak görmenizde yarar var.

Bakıldığı zaman Bireysel Emeklilik Sistemi’nin (BES) emeklilik kavramı ile bir ilgisi bulunmuyor. Sisteme dahil olan vatandaşlar hiç çalışmadan ya da çalıştıkları şirketten emekli olmadan da BES’te biriken parasını talep edebilir.

Bireysel Emeklilik Sistemine katılmak tamamen gönüllük esasına dayanıyor. Fakat 1 Ocak 2017 tarihinden itibaren 45 yaş altı çalışanlar istemese bile otomatik olarak BES’e katılmış oldu. Burada dikkat çeken nokta ise BES’e otomatik katılım yalnızca sigortalıları kapsıyor. Yani bir avukat sigortalı olarak çalışıyorsa BES’e otomatik olarak dahil olacak, serbest meslek alanında çalışıyorsa BES’e katılma zorunluluğu bulunmuyor.

En az 10 yıl sistemde kalma zorunluluğu bulunuyor

Bundan sonraki süreçte BES’e katılım her ne kadar zorunlu olsa da, en geç 2 ay içinde sistemden çıkmak mümkün. BES’e gönüllü olarak katılanların devlet katkısı alabilmesi için en az 10 yıl sistemde kalma zorunluluğu bulunuyor. Aksi takdirde bu kişiler sadece yatırmış olduğu tutarı alabilecek.

BES’e otomatik olarak katılan kişilerin, esas kazançlarının yüzde 3’ü katkı payı olarak sisteme aktarılır. Dolayısıyla bundan sonraki süreçte devlet memurları ve sigortalı olarak çalışanların esas kazançlarının yüzde 3’lük kısmı BES’e aktarılacak.

Sistemden çıkanların sayısı 690 bin

Bireysel Emeklilik Sistemine giriş 2017 yılı itibarıyla 45 yaş altı çalışanlar için zorunlu hale gelirken yaklaşık 1 milyon 750 bin kişi sisteme dahil oldu. Ancak bunlardan 690 bini cayma hakkını kullandı ve sistemden çıktı. Hem ülke ekonomisine katkı hem de vatandaşların tasarruf sağlaması amacıyla başlatılan bu sistemden çıkanların oranı yüzde 30’a denk geliyor.

Önümüzdeki günlerde BES’ten cayanların oranının yüzde 40-50 seviyelerine gelebileceği tahmin ediliyor. Bireysel Emeklilik Sisteminden çıkmak isteyenler çalıştığı şirkete posta ya da e-posta gibi araçlarla bu talebini iletebilir. Çalışan çıkma isteğini belirttikten sonra 10 iş günü içerisinde kesintilerin tamamını alabilir. İadenin gecikmesi halinde ise ödeme faizi ile birlikte yapılacaktır.

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol