kapat ikonu

“BES alternatifsiz bir yatırım aracı”

Bireysel Emeklilik fonunun büyüklüğü 50 milyar lirayı geçti. 2023 yılında ise 400 milyar lira olabileceği düşünülüyor.

Haber7.com’un haberine göre, AvivaSA Emeklilik ve Hayat Üst Yöneticisi Meral Eredenk Kurdaş, Bireysel Emeklilik Sistemi'nde (BES) fon büyüklüğünün 50 milyar lirayı geçtiğini belirtti. Kurdaş, 2023 beklentilerinin 400 milyar lira olarak tahmin edildiğini de bildirdi.

“Sistem iyi işliyor”

 
Kurdaş, katıldığı bir programda BES hakkında konuştu. Sistemin vatandaşları tasarrufa yönlendirmek maksadıyla hayata geçirildiğini ve şu anda iyi işlediğini ifade etti.
 
Bireysel emeklilik sisteminin ekonomiye doğrudan katkıda bulunduğunu ifade eden Kurdaş, son 4-5 yıl içinde hep olumlu tepkiler alındığını ve pozitif büyümeyle geçen bir dönem içinde olunduğunu belirtti.
 
Sektörün fon büyüklüğünün 50 milyar lirayı geçmiş olduğunu da bildiren Kurdaş, bu rakamın 2023 beklentileri doğrultusunda 400 milyar lirayı bulacağını tahmin ettiğini de söyledi. BES’e katılım sayısının ise en güncel rakamlara göre 6 milyon 100 bin kişi olduğunu belirtti.
 

“BES alternatifsiz bir yatırım aracı”

 
"BES'e talep sürekli artıyor. Getiriler açısından mevcut alternatif ürünlerle karşılaştırıldığında BES, en yüksek getiri” diyen Kurdaş, yüzde 240 geri getiri sağladıklarını ve hane halkı getirisinin yüzde 190’larda kalmış olduğunu ifade etti. Ayrıca 2013 yılından beri eklenen devlet katkısıyla düşünüldüğünde bireysel emekliliğin alternatifsiz bir yatırım aracı olduğunu da belirtti.
 
Merkez Bankasının her 6 ayda bir yayımladığı hane halkı getirileriyle karşılaştırıyoruz. Sistemin başlangıcından beri yüzde 240 getiri sağlamışız. Hane halkı getirisi yüzde 190'larda kalmış. Enflasyon da yüzde 150'lerde. Bunun üzerine bir de 2013'ten beri gelen yüzde 25'lik devlet katkısını koyduğunuzda bireysel emeklilik için alternatifsiz bir yatırım aracı deniliyor." diye konuştu.

 

“Katılımcı sayısı 13 milyona çıkabilir”

 
Hayata geçirildiği günden bu yana yüzde 30- 35 oranlarında büyüme kaydeden BES’in birçok sektöre göre daha pozitif bir büyüme sergilemiş olduğu düşünülüyor. 2023 yılı için fon büyüklüğü tahminleri ise en az 400 milyar şeklinde. Katılımcı sayısının ise bu zamana kadar 12-13 arasında olması bekleniyor.
Haber7.com
 
 
 
 
 
 
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol