kapat ikonu

BES 2019’da zorunlu oluyor

Otomatik BES yürürlüğe girdi. 1000 ve üzeri personel çalıştıran işletmeler sistemi kullanmaya başladı. Uygulama 2019 yılında tüm iş yerlerinde zorunlu olacak.

İş hayatını yakından ilgilendiren Bireysel Emeklilik Sistemi 1 Ocak 2017 tarihinden itibaren devreye girdi. Uygulamayla birlikte 1000 ve daha fazla personel çalıştıran firmalar 1 Ocak 2017 tarihinden itibaren çalışanlarını BES’e dahil etti. Buna ilaveten Nisan 2017’de kamu çalışanları, 2019 yılında da tüm işverenler bu kapsamda olacak.

Sisteme dahil edilen işyerlerinde 45 yaş altındaki tüm çalışanların bireysel emeklilik sözleşmesi işveren tarafından başlatılmak zorunda. Bu doğrultuda söz konusu çalışan kişilerin sisteme katılmıyorum deme gibi bir hakkı bulunmuyor. Fakat çalışanlar isterse 2 ay içerisinde bu sistemden çıkabiliyor. Kısacası herkesin sisteme katılma zorunluluğu bulunuyor ancak sistemde kalmak isteğe bağlı olarak şekilleniyor.

Sistemden çıkmak isteyenlerin sözleşmeleri iptal ediliyor. Bunun yanı sıra sistemden ayrılmak isteyenlerden yapılan kesintiler, o gün içerisinde eksiksiz bir şekilde iade ediliyor. Böylece, Bireysel Emeklilik Sisteminden çıkmak isteyenler herhangi bir maddi zarar uğramamış oluyor.

BES kesinti tutarı ne kadar?

İşveren kurumlar, çalışan kişilerin aylık ücretlerinden kesinti yapacak ve bireysel emekilik fonuna aktaracak. Yani çalışan kişiler sisteme dahil olmak için herhangi bir işlem yapmak zorunda değil. Kesinti yapılacak tutar çalışan kişinin brüt ücretinin yüzde 3’ü kadar olabilecek. Ancak isteyen herkes bu tutarı daha üst seviyelere çekebilecek. Bunun için çalışan kişilerin kesintilerde yapacağı artışı işverene bildirmesi en doğru yöntem olacaktır. Asgari ücret dikkate alındığında 2017 yılı itibarıyla en düşük kesinti tutarı 53 lira olarak belirlendi.

Otomatik Bireysel Emeklilik Sistemine katılan çalışanlar için işverenin bu hesaba herhangi bir katkı yapması mümkün değil. Sisteme dahil olmayı kabul eden kişilerin maaşlarından her ay düzenli olarak kesinti yapılır.

Bireysel emeklilik sisteminde yüzde 25 oranında devlet katkısı olacak. 2 ayın sonunda sistemden çıkmayan kişilere farklı ayrıcalıklar da tanınacak. 1 Ocak 2017’de sisteme giren ve Mart 2017’de cayma hakkını kullanmayan çalışanlar için 1000 lira devlet katkısı verilecek. Bireysel emeklilik sistemi, çalışanların gelecek adına birikim yapmasına olanak tanıyor.

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol