kapat ikonu

Berat Albayrak; 'Mali Tablonun Sorumlusu Sadece ABD Değil' Dedi

Canlı yayına katılan Ekonomi Bakanı Berat Albayrak son mali durumlar hakkında çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak katıldığı bir canlı yayında ekonomi dair önemli açıklamalarda bulundu. Yüksek olan enflasyonun durumu sorulduğu zaman önümüzdeki birkaç ay içerisinde kesin bir enflasyon düşüşü yaşanacağını ifade eden Berat Albayrak konu hakkında dikkat çekici açıklamalarda da bulundu. Mali tablonun asıl sorumlusunun ABD gibi göründüğü ancak aslında Çin'in sebep olduğunu ifade etti.
 
2018 yazında yeni bir ekonomik modelin inşa edildiğinin altını çizdi. Son birkaç yıl Türkiye için çok önemli diyen Berat Albayrak ülkece tarihi bir dönemden geçtiğimizi ifade etti. 2013 yılından itibaren ekonomik göstergelere bakıldığı zaman büyük bir meydan okumanın gerçekleştiği ve kişi başına düşen gelir seviyesinin 12 bin doları aştığı ifade edildi. Ancak Mayıs ayı ile birlikte ilginç bir dönemin ortaya çıktığını ifade etti.
 
Ekonomik Saldırılara Dikkat Çekti
 
Berat Albayrak açıklamalarında 'Türkiye son dönemlerde ciddi bir ekonomik saldırıya maruz kaldı. Yeni ekonomik programın tanıtılması ile birlikte ülke olarak daha istikrarlı bir döneme girdik. Emin adımlar atmaya başladık. Bu adımlarla birlikte önümüzdeki birkaç ay içerisinde enflasyonda ciddi düşüşler göreceğimiz. Cari açık miktarı neredeyse sıfıra yaklaştı. Bu süreci hızlı bir şekilde yöneteceğiz' ifadelerini kullandı.
 
2019 yılının sonuna kadar hem enflasyon hem de istihdam verilerinde daha dengeli bir sürecin başlamasının planlandığı ifade edildi. Konu hakkındaki çalışmalar devam ediyor.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol