kapat ikonu

Benzine bir indirim daha! Peki ne kadar indirim olacak?

Petrol fiyatlarındaki düşüşün ardından, benzinin litre fiyatında da gece yarısından geçerli olmak üzere 22 kuruş indirime gidilecek.

  • Sektörel
  • 24 Mart 2020 17:20
  • Son Güncelleme: 24 Mart 2020 17:23

Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikasından (EPGİS) alınan bilgiye göre, bu gece yarısından geçerli olmak üzere benzinde 22 kuruş indirime gidilecek.

Buna göre, Ankara ve İzmir'de ortalama 5,32 liradan satılan benzinin litre fiyatı, 5,10 lira olacak. Benzinin litresi İstanbul'da ise 5,23 liradan 5,01 liraya inecek.

AKARYAKIT FİYAT HESAPLAMASI

Akaryakıt fiyatları, Türkiye'nin de dahil olduğu Akdeniz piyasasındaki işlenmiş ürün fiyatlarının ortalaması ile dolar kurundaki değişiklikler baz alınarak rafineriler tarafından hesaplanıyor.

Bu hesaplanma sonucunda dağıtım firmalarınca uygulanan fiyatlar, rekabet ve serbesti nedeniyle şirketler ve kentlere göre küçük değişiklikler gösterebiliyor.

BENZİNLE MOTORİN ARASINDAKİ FARK AÇILIYOR

Uluslararası piyasalarda petrolün sert bir şekilde düşmesi benzinde indirime yol açtı.

Bu hareket motorinde her hangi bir indirime yansımadı. Benzin ile motorin arasında halen (akaryakıt dağıtım şirketine ve bölgesine göre değişmekle birlikte) 7 kuruş fiyat farkı bulunuyor. Yapılan indirim sonrasında benzin, motorinden 29 kuruş daha ucuz olacak.

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol