kapat ikonu

Benzin ve motorin fiyatlarında indirim

Benzinin litre fiyatında 15 kuruş, motorinin litre fiyatında ortalama 23 kuruş indirim yapıldı.

  • Piyasalar
  • 27 Kasım 2018 09:44
  • Son Güncelleme: 18 Temmuz 2019 19:17
Benzin ve motorin fiyatlarında gece yarısından geçerli olmak üzere indirime gidildi. İndirimin ardından benzinde ortalama 15 kuruş, motorinde de 23 kuruş fiyatlarda gerileme görüldü. Yeni alınan indirim kararının ardından Ankara’da motorinin litre fiyatı 6,05 olurken, benzinin litre fiyatı ise 6,20 Türk lirasına indi. İstanbul’da motorinin litre fiyatı 6,21 Türk lirası, benzinin litre fiyatı ise 6,09 Türk lirasına düştü. İzmir’de ise motorinin litresi 6,06 Türk lirası olurken, benzinin litresi de 6,19 Türk lirasından satılıyor.
Bu fiyatların ortalama fiyatlar olduğu, dağıtım firmalarının belirlediği fiyatların rekabet ve serbesti nedeniyle şirketler ve şehirlere göre de değiştiğine dikkati çekildi. Kurdaki dalgalanmalar, ÖTV ayarlanmasıyla son aylarda tüketiciye zam olarak yansıtılmıyordu. Petrol fiyatlarının yönünü aşağı çevirmesinin ardından fiyatlarda ÖTV’den karşılanan miktarın altına düşülmesi ile birlikte yaşanan hareketlerin tüketiciye indirim olarak yansıtıldığı ifade edildi. Son olarak kasım ayı içerisinde motorine 2, benzine de 5 kez indirim uygulandı.
Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikasından (EPGİS) edinilen bilgiye göre, söz konusu indirimin motorinde pompa fiyatlarına ortalama 23 kuruş, benzinde ise 15 kuruş olarak yansıdığı kaydedildi.
ANKARA, İSTANBUL VE İZMİR’DE MOTORİN FİYATLARI
Buna göre, Ankara'da ortalama 6,28 Türk lirasından satılan motorinin litre fiyatı 6,05 Türk lirası olacak. İstanbul'da 6,21 Türk lirasından satılan motorinin litre fiyatı 5,98 Türk lirasına, İzmir'de 6,29 Türk lirasından 6,06 Türk lirasına inecek.
ANKARA, İSTANBUL VE İZMİR’DE BENZİN FİYATLARI
Buna göre, Ankara'da ortalama 6,35 Türk lirasından satılan benzinin litre fiyatı 6,20 Türk lirası olacak. İstanbul'da 6,24 Türk lirasından satılan benzinin litre fiyatı 6,09 Türk lirasına, İzmir'de 6,34 Türk lirasından 6,19 Türk lirasına inecek.
FİYATLAR REKABET VE SERBESTİ SEBEBİYLE DEĞİŞİKLİK GÖSTERİYOR
Öte yandan dağıtım firmalarının belirlediği fiyatların rekabet ve serbesti sebebiyle şirketler ve kentlere göre küçük değişiklikler gösterdiği aktarıldı.
KURDAKİ DALGALANMALAR TÜKETİCİYE ZAM OLARAK YANSITILMIYORDU
Akaryakıt fiyatlarında mayıs ayından itibaren uygulanan Eşel Mobil sistemi kapsamında, uluslararası petrol piyasaları ve kurda yaşanan spekülatif değişikliklerin, Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) ayarlamasıyla tüketiciye zam olarak yansıtılmadan dengelenmeye çalışıldığı bildirildi. Fiyatlarda ÖTV'den karşılanan miktarın altına düşülmesi durumunda indirimin gerçekleştiği vurgulandı.
KASIM AYINDA MOTORİNE İKİ, BENZİNE BEŞ KEZ İNDİRİM YAPILDI
Kasım ayında bu miktarın altına inilmesiyle birlikte motorine ikinci, benzine de beşinci kez indirim uygulanmış oldu.
Etiketler
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol