kapat ikonu

Belediyeler sebze ve meyveleri vatandaşlara sunacak

Bakanı Albayrak, belediyelerle birlikte kaynağından sebze ve meyveleri alarak büyük şehirlerde maliyetine vatandaşlara sunulacak adımların atılacağını söyledi.

  • Gündem
  • 07 Şubat 2019 15:09
  • Son Güncelleme: 07 Şubat 2019 17:16
Gazetecilere konuşan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Türkiye'nin son 16 sene içinde önemli bir dönüşüm gerçekleştirdiğini belirterek, önemli mesafeler kat ettiğini, büyük bir başarı hikâyesine imza attığını ifade etti.
 
Birilerinin felaket tellallığı yaptığını kaydeden Albayrak, bunun millî bir duruş olmadığını aktararak, Türkiye'nin mevcut kapasitesinin farkında olduklarını vurguladı. Albayrak, bugünün dünden, yarının da bugünden daha iyi olduğunun çok net görüldüğünü ileri sürerek, Türkiye'nin başını öne eğecek hiçbir sıkıntısının bulunmadığını aktardı.
 
EKONOMİNİN TÜM PAYDAŞLARI YOĞUN BİR KOORDİNASYON İÇİNDE HAREKET EDİYOR
 
Albayrak, böyle bir iklimde ihracatçıların gösterdikleri reaksiyonun, şu anki tablonun bu yılın her geçen gününde çok daha iyileşeceğini savunarak, bundan en ufak bir şüphenin duyulmaması gerektiğini anlattı. Ekonominin tüm paydaşlarının bugüne dek hiç olmadığı kadar yoğun bir iletişim ve koordinasyon içinde hareket ettiğini öne süren Albayrak, ekonomideki kırılganlıkların başında gelen enflasyonla mücadele konusundaki yaptıkları faaliyetlerden de bahsederek, enflasyonla mücadelede arzu edilen düşüş sürecinin, gıda tarafı dışında net bir şekilde ortaya koyduklarını ve emin adımlarla ilerlendiğinin altını çizdi.
 
ATILAN ADIMLAR ÇOK GÜÇLÜ REAKSİYON GÖSTERMEYE BAŞLADI
 
Albayrak, gıda tarafının negatif etkisi haricinde, son 20 senenin en yüksek tek ayının geldiği gıdada, yüzde 6,5'a yakın olduğunu anımsatarak, hiçbir negatif ve pozitif etkisi olmaması ve aralık ile aynı gerçekleşmesi durumunda, ocak ayı gıda enflasyonunun 6,5 değil de sıfır gerçekleşmesi hâlinde, enflasyonun eksi 0,43 olacağını savundu. Yıllıkta bunun 18,85 yaptığını dile getiren Albayrak, bu mücadele noktasında atılan adımların çok güçlü reaksiyon göstermeye bağladığını bildirerek, enflasyonla mücadele konusunda güçlü tutumlarını özellikle gıda alanında atacakları adımlarla çok daha güçlendireceklerini açıkladı.
 
SEBZE VE MEYVELER BELEDİYELER TARAFINDAN VATANDAŞLARA SUNULACAK
 
Albayrak, son 6 ayda atılan adımların piyasalarca çok olumlu karşılık bulduğunu ileri sürerek, bu olumlu reaksiyon ile birlikte Türkiye'nin Risk Primi'nin (CDS) 290'lar seviyesine, 2 senelik devlet tahvil kâğıdının yüzde 18'lere, 5 yıllıklarda yüzde 15,64 oranına, 10 yıllıklarda ise yüzde 14'ün altına indiğini söyledi. Türkiye’nin yatırımcı tabanını daha da genişletmek adına Uzak Doğu, Asya, Japonya ve Çin gibi birçok pazardan kaynak, para birimi ve maliyet çeşitliliğini artırdığına dikkati çeken Albayrak, tüm yaşanan süreçlerde fırsatçılıkla hareket edenlere, milletin cebindeki parasını pul etmesine, sofrasına el uzatmasına izin verilmeyeceğini ifade ederek, belediyelerle beraber kaynağından sebze ve meyveleri alıp, büyük şehirlerde maliyetine vatandaşlara sunulacak adımların önümüzdeki haftalarda atılacağının sinyalini verdi.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol