kapat ikonu

Belediye, AVM ve otellere 'Sıfır Atık'a geçme zorunluluğu yolda

‘’Sıfır Atık Yönetmelik Taslağı’’ hayata geçmesi ile birlikte birçok kuruluşa ‘’Sıfır Atık Sistemi’’ne geçme zorunluluğu getirileceği öğrenildi.

Sıfır Atık Yönetmelik Taslağı hayata geçmesi hâlinde terminaller, belediyeler, organize sanayi bölgeleri, alışveriş merkezleri, 5 yıldızlı oteller, çalışan ve öğrenci sayısına göre kamu kurum ve kuruluşlarına ‘’Sıfır Atık Sistemi’’ne geçme zorunluluğu getirilecek.
 
‘’SIFIR ATIK BELGESİ’’ ZORUNLULUĞU
 
Taslağın hayata geçmesi durumunda belediyelerden alışveriş merkezlerine, organize sanayi bölgelerinden bin ve üzerinde çalışanı olan kamu kurum ve kuruluşlarına, 100'den fazla öğrencisi bulunan eğitim kurumlarından, 100 üzeri çalışanı olan iş yerlerine, sanayi kuruluşlarından, 4 ve 5 yıldızlı otellere ile 50 ve üzeri yatak kapasitesine sahip sağlık kuruluşlarına kadar birçok kamu, kurum ve kuruluş, 2019'da hem Sıfır Atık Sistemi'ne geçecek hem de bunlara Sıfır Atık Belgesi alma zorunluluğu getirilecek.
 
Türkiye Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın koordinesinde, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hayata geçirilen Sıfır Atık uygulamasına ilişkin ‘’Sıfır Atık Yönetmelik Taslağı’’ görüşe açıldı.
 
Yönetmelik taslağında Sıfır Atık Sistemi'ne ilişkin, atık oluşumunun önlenmesi, önlemenin mümkün olmaması hâlinde atığın en aza indirilmesi, yeniden kullanıma öncelik verilmesi, atığın kaynağında ayrı toplanması, kaynakların verimli kullanılması, atıkların geri dönüşümü/geri kazanımının sağlanması ve etkin toplama sisteminin kurulması için ‘’Sıfır Atık Yönetim Sistemi’’nin kurulması ve ‘’Sıfır Atık Belgesi’’ verilmesine ilişkin usul ve esasların düzenlendiği bildirildi.
 
SIFIR ATIK SİSTEMİ’NE NE ZAMAN GEÇİLECEK?
 
Taslakta, kurum ve kuruluşların Sıfır Atık Sistemi'ne geçişine ilişkin planlanan takvime de yer verildiği belirtildi. Yönetmeliğin uygulamaya geçmesi hâlinde başta belediyeler olmak üzere alışveriş merkezleri, terminaller (havalimanı, liman, marina, otogar, tren garı), bin ve üzerinde çalışanı olan kamu kurum ve kuruluşları, organize sanayi bölgeleri, 100'den fazla çalışanı olan iş yerleri, 100'den fazla öğrencisi olan eğitim kurumları (okullar, üniversiteler, yurtlar), 4 ve 5 yıldızlı oteller, sanayi kuruluşları ile 50 ve üzeri yatak kapasitesine sahip sağlık kuruluşlarının 2019'da Sıfır Atık Sistemi'ne geçerek Sıfır Atık Belgesi alması zorunlu olacak.
 
Bunun yanında 100 ve daha az öğrencisi olan eğitim kurumları (okullar, üniversiteler, yurtlar) 100 ve daha az çalışanı olan iş yerleri, 500 ile 1000 arası çalışanı bulunan kamu kurum ve kuruluşları, hızlı yemek (fast food) işletmeleri, sanayi kuruluşları, turizm işletme belgesine sahip yerler (restoranlar dahil) 2020 yılında, 500'den az çalışanı olan kamu kurum ve kuruluşları da 2021'den itibaren sisteme dâhil olarak belge alacak.
 
Öte yandan söz konusu tarih öncesi belge almak isteyenlerin, talep etmeleri hâlinde Sıfır Atık Belge müracaatında bulunabileceği vurgulandı.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol