kapat ikonu

Bedelli askerlik fiyatını beğenmeyenler vatandaşlıktan çıkabilir

Yeni askerlik sistemi ile belirlenen fiyatın özellikle yurt dışındaki vatandaşlara yüksek geleceği ve bazılarının vatandaşlıktan çıkacağı belirtildi.

Bedelli askerlik ücretinin 31 bin 343 lira olarak belirlenmesi sonrası her 6 ayda bir bu ücretin artacağı da belirtilmişti.

Yeni ücret yüksek eleştirisi

Yurt dışı dövizli askerlik bedeli, bugünkü kurla 5 bin 113 euro olarak açıklandı.

Daha önce 2 bin euroydu

Ancak bu fiyatın yurt dışındaki vatandaşlar açısında fazla geleceği ifade edildi. Daha önce yurt dışındakiler için bedelli ücreti 2 bin euro olarak belirlenmişti.

“Uzun süre Türkiye’ye gelmeyebilirler”

AK Parti İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu; yurt dışındaki insanların sosyo-ekonomik şartlarını dikkate aldığında ödenecek meblağın artırılması, karşılanamayacak bir yük oluşturabileceğini, bu da bazı vatandaşların uzun süre Türkiye’ye gelememesine neden olabileceğini ifade etti.

“Vatandaşlıktan çıkabilirler”

Yurt dışındaki gençler açısından bakıldığında zaten doğdukları ve yaşadıkları ülkenin vatandaşı olmaları sebebiyle Türk vatandaşlığından çıkma durumları yaşanabileceğini dile getiren Yeneroğlu; “Bu hususlarla birlikte, dövizle askerlik meselesinin, diaspora politikalarımızın bir gereği olarak, ülkemizle olan bağın muhafaza edilerek daha da güçlendirilmesi için kolaylaştırıcı yöntemle ele alınması faydalı olacaktır” dedi.

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol