kapat ikonu

BDDK Swap İşlemlerinde Değişikliğe Gitti

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından ekonomik önlemler çerçevesinde swap işlemlerinde bir değişikliğe gidildi.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından ekonomik önlemler çerçevesinde swap işlemlerinde bir değişikliğe gidildi.
 
Son zamanlarda ABD ile yaşanan sorunlar ve dolar karşısında Türk lirasının hızlı bir değer kaybı yaşaması sebebiyle çeşitli ekonomik önlemler alınmaya başlandı. Bu önlemler çerçevesinde Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu swap işlemlerinde birtakım değişiklikler yapmaya karar verdi. Swap işlemleri sırasında kullanılan öz kaynak sınırı yüzde 25 seviyelerine kadar düşürülmüş oldu.
 
İlk olarak geçtiğimiz hafta başında dolarda meydana gelen spekülasyonlar ve bu çerçevede artışı engellemek için oranın yüzde 50 seviyelerine kadar çıkarıldığı açıklanmıştı.
 
Pek çok kişi tarafından merak edilen swap işlemleri ingilizce bir kelime olmakla birlikte değiş tokuş anlamına gelmektedir. Daha detaylı bir anlatımla birlikte ekonomide meydana gelebilecek sıkıntılarda taraflar arasında faizin ya da döviz cinsinin değişimi bu süreci oluşturmaktadır. Alınan önlemlerle birlikte son birkaç gündür dolarda meydana gelen düşüş çalışmaların devam edeceğini ifade ediyor.
Etiketler
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol