kapat ikonu

BDDK Bankacılık Sistemi Hakkında Önemli Değerlendirmeler Yaptı

BDDK Başkanı tarafından yapılan açıklamalar çerçevesinde hem bankacılık sistemi değerlendirildi hem de Moody's tarafından alınan faiz artırımı kararı eleştirildi.

BDDK Başkanı tarafından yapılan açıklamalar çerçevesinde hem bankacılık sistemi değerlendirildi hem de Moody's tarafından alınan faiz artırımı kararı eleştirildi.
 
Bir süredir ekonomide meydana gelen dalgalanmalar bankacılık sektörünü de derinden etkiledi. Özellikle dövizin sürekli olarak artması ve bu artış karşısında Türk lirasının giderek değer kaybetmesi finansal açıdan gerçekleştirilen işlemlerin olumsuz bir şekilde karşılanmasına sebep olmuştu.
 
Bankacılık sektörünün ve dolayısıyla vatandaşların finansal anlamda kriz içerisine girmesini engellemek adına birtakım önlemler alınıyor. Hükümet desteği ile alınan önlemler sonrasında Merkez Bankası tarafından faiz artırımına gidildi. Faiz artırımı ile piyasalarda meydana gelen karmaşıklığın bir nebze olsun çözüldüğü ve daha sakinleştiği ifade edildi.
 
Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu olan Moody's ise bu süreçte Türkiye değerlendirmeleri sonrasında yaptıkları açıklamalar ile birtakım olumsuz tablolar sergilemişti. Olumsuz bir tavır sergilemesi sebebiyle Türk yetkililer tarafından da son derece eleştirildi. BDDK Başkanı olan Akben tarafından Moody's kararına tepki gösterildi. Bu süreçte bankacılık sisteminin güçlü olduğu ve gerekli kurallara uygun olduğunu ifade etti. Alınan kararların ve değerlendirmelerin ise son derece manidar olduğunu dile getirdi.
Etiketler
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol