kapat ikonu

Bazı ürünler için gümrük muafiyeti kaldırılıyor

Bakanlar Kurulu tarafından 178 farklı ürünün gümrük muafiyeti hakkında birtakım değişikliklerin yapılmasına karar verildi.

Bakanlar Kurulu tarafından 178 farklı ürünün gümrük muafiyeti hakkında birtakım değişikliklerin yapılmasına karar verildi.
 
Bir süredir Torba Yasa hakkında yeni düzenlemeler devam ederken gümrük çalışmaları hakkında da önemli değişikliklerin yapılmasına karar verildi. 178 farklı ürün hakkında alınan karar sonrasında gümrük muafiyetlerinin kaldırılmasına karar verildi. Bu konuda belirleyici olan mercinin Bakanlar Kurulu olmasına karar verildi.
 
Gümrük Giriş Cetveli üzerinde yapılan değişikliklerin ardından bazı ürünlerin gümrük değerlerinin yüzde 50 oranında artırılabileceğini ve bazı ürünlerin ise yüzde 50 oranında azaltılabileceğini dile getirdi. Bu sistem içerisinde Ekonomi Bakanlığı 178 ürün hakkında da değerlendirme yaparken gümrük muafiyetlerinden ayrılması gerektiğine karar verildi.
 
178 ürünün genellikle kimyasal ağırlıklı ürünlerden oluştuğu da dile getirilmiş oldu. Bu ürünler hakkında herhangi bir ihtiyaç olması halinde Bakanlar Kurulu gümrük sistemi hakkında son kararı verecek. Yükseltme ya da düşürme imkanının da bu süreç içerisinde Bakanlar Kuruluna verilmesine karar verildi. Bu süreç içerisinde çalışmalar hız kesmeden devam edecek. Tütün ürünleri hakkında da değişiklik yapıldı. Bu konuda bir kooperatif sisteminin oluşturulması bekleniyor.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol