kapat ikonu

‘Bayram ikramiyeleri enflasyon oranında artırılsın’ talebi

TÜED, Kurban ve Ramazan bayramlarında emeklilere verilen 1000 Türk lirası ikramiye tutarının enflasyon oranında artırılmasını talep etti.

  • Gündem
  • 19 Kasım 2018 12:45
  • Son Güncelleme: 19 Kasım 2018 12:55
Kurban ve Ramazan bayramlarında emeklilere verilen 1000 Türk lirası ikramiyenin yüksek enflasyon karşısında eridiğini belirten Türkiye Emekliler Derneği, önümüzdeki yıl itibarıyla ikramiye tutarının en az enflasyon oranında artırılmasını talep etti. Bu yıl 2,4 milyon emekliye 21 milyar Türk lirası ikramiyenin dağıtıldığını duyuran TÜED Başkanı Kazım Ergün, dolar kurunda yaşanan spekülatif dalgalanmaların ardından yüksek enflasyon karşısında ikramiye tutarlarının erdiğini ileri sürerek, yeni yılda ikramiye tutarlarının artırılması gerektiğini savundu.
 
Kurban ve Ramazan bayramı ikramiyelerinin de her yıl artan sosyal yardımlar gibi bir artış sisteminde değerlendirilmesini isteyen Ergül, hükûmetin bunu gündeme alacağına inandığını aktardı. TÜED olarak bir milyon üyelerinin bulunduğunu açıklayan Kazım Ergül, tüm emeklilerin talep ve sorunlarını duyurmaya devam edeceklerini aktardı.
 
2,4 MİLYON EMEKLİYE 21 MİLYAR TÜRK LİRASI İKRAMİYE ÖDENDİ
 
Dini bayramlar öncesinde emeklilere ikramiye verilmesi yönündeki taleplerinin karşılanmış olmasının memnuniyetini yaşadıklarını söyleyen TÜED Genel Başkanı Kazım Ergün, bayram ikramiyesi kapsamda bu yıl 2,4 milyon emekli ve hak sahibine toplamda 21 milyar Türk lirasına yakın ikramiyenin ödendiğine dikkati çekti.
 
BAYRAM İKRAMİYELERİ YÜKSELTİLSİN
 
Ergün, ikramiye ödemesinin yeni yılda da devam edeceğini vurgulayarak, bu yıl biner Türk lirası olarak verilen bayram ikramiyesinin yeni yılda yükseltilmesi gerektiğini dile getirdi. Bayram ikramiyelerinin yaşanılan yüksek enflasyon karşısında eridiğini öne süren Ergün, yeni yılda emekli aylıklarına yapılan artış oranında bayram ikramiyelerinin miktarının da artırılması gerektiğinin altını çizdi.
 
İKRAMİYELER ARTIŞ SİSTEMİNE ENDEKSLENMELİ
 
Ergün, ikramiyelerin en az enflasyon oranında artırılmasını talep ederek, bununla birlikte gelir ve aylıklarla beraber her yıl artan sosyal yardımlar gibi emekli bayram ikramiyelerinin de bir artış sistemine endekslenmesi gerektiğini ve hükûmetin bu haklı taleplerini değerlendireceğine inancının tam olduğunu ifade etti.
 
2019 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu'nda bayram ikramiyesine ilişkin bir artışın olmamasını eksiklik olarak gördüğünü bildiren Kazım Ergün, ‘’Bu Kurban ve Ramazan bayramı ikramiyesini Türkiye’nin gündemine ilk getiren sivil toplum kuruluşu olarak bir milyon üyemizden aldığımız güçle tüm emeklilerimizin sorun ve taleplerini duyurmaya devam edeceğiz.’’ ifadelerini kullandı.
 
24 Haziran seçimleri öncesi emeklilerin talebi doğrultusunda Türkiye Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, her yıl toplamda iki kez olmak kaydıyla Ramazan ve Kurban bayramlarında emeklilere bayram ikramiyesinin ödeneceğini duyurmuştu. Bu yıl içerisinde de hem Ramazan hem de Kurban bayram öncesi emekliler biner Türk lirası alarak bir nebze olsun rahatlamıştı.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol