kapat ikonu

Bayburt'ta işlenen taş 4 kıtaya gönderiliyor

Bayburt taşının yanında Anadolu'nun çeşitli bölgelerinden çıkarılan doğal taşlar, işlenilmesi için 2017’de kurulan fabrikadan 4 kıtaya gönderiliyor.

  • Sektörel
  • 11 Şubat 2019 17:32
  • Son Güncelleme: 11 Şubat 2019 17:45
Gazetecilere açıklamalarda bulunan Bayburt Doğal Taş Fabrikası Genel Müdürü Nurullah Şentürk, Bayburt'un doğal taş rezervleri açısından çok zengin yer altı kaynaklarına sahip olduğunu ifade ederek, Bayburt Doğal Taş Fabrikası’nın kurulmadan önce Bayburt bölgesinde çalışan ocak sayısının sadece 4 olduğunu anımsattı.
 
Fabrikanın faaliyete geçmesi ile birlikte bu sayının 2018 sonu itibarıyla 22'ye çıktığına dikkati çeken Şentürk, Bayburt'taki doğal taş rezervinin sadece tüf taşı olarak bilindiğini fakat açılan fabrika ile birlikte tüf taşından daha değerli doğal taş rezervlerinin olduğunun ortaya çıkarıldığını dile getirerek, bunların, iyi oniks yatakları, iyi traverten yatakları, renkli taş denilen mermer rezervleri olduğunu bildirdi.
 
Ürünün katma değeri artırıldı
 
Şentürk, Bayburt'ta önceki dönemlerde çıkarılan doğal taşların satışının işlenmeden yapıldığını, bunun ekonomik olarak büyük kayıp oluşturduğunu savunarak, Bayburt'ta daha önceki ocakların ham madde olarak satış yaptığını anımsattı. Bu satışların Çin ve Hindistan ağırlıklı olduğunu aktaran Şentürk, bunun da Türkiye’ye katma değer oranının çok düşüş olduğundan bahsederek, fabrika vesilesiyle plaka ve ebatlı ürüne geçildiği için katma değerin de artırıldığını belirtti. Şentürk, yine istihdamın da artırıldığına işaret ederek, daha evvel bu sektörde çalışan işçi sayısının Bayburt bölgesindeki ocaklar da dâhil 100 kişi olduğunu, şu an ise bunun 450 kişiye kadar çıktığı bilgisini paylaştı.
 
Kurulur kurulmaz 3 ülkeye ihracat yapıldı
 
Bayburt Doğal Taş Fabrikası'nın 2017 yılında kuruluşunun hemen arkasından 3 ülkeye ihracat yaptığını, bu sayının zamanla arttığını anlatan Şentürk, 2017’de 68 bin dolar civarında ihracatlarının bulunduğunu vurgulayarak, 2018 senesi sonu itibarıyla da bu rakamın 350 bin dolar civarına çıktığını açıkladı. Fabrikanın ihracatta iyi bir ivme yakaladığını öne süren Şentürk, ürün gönderilen firmaların hiçbirinden kesinti olmadığını aktararak, üstüne yeni firmalar da eklendiğini söyledi.
 
Bu seneki hedeflerinin, ihracat rakamını 500 bin dolar civarına çıkarmak olduğunu vurgulayan Şentürk, geçen sene 16 ülkeye ihracat yaptıklarını anımsatarak, bunlardan 11'inin direkt kendilerinin ihracat yaptığı ülkeler olduğunu belirtti. Şentürk, ihracat yapılan bu 11 ülkeden ABD ve Avrupa piyasasının daha çok ebatlı ürün, Orta Asya ve Afrika piyasasının ise plaka ağırlıklı ürünler aldığı bilgisini paylaşarak, Bayburt Doğal Taş Fabrikası'nın kamu destekli bir kuruluş olduğunu, özel sektördeki diğer ocaklara her türlü desteği çok uygun koşullarda sunduğunu bildirdi.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol