kapat ikonu

Batman ve Diyarbakırlı iş adamlarından Irak'ta iş birliği protokolü

Batman ve Diyarbakır Ticaret ve Sanayi odalarının, Erbil Ticaret ve Sanayi Odasıyla iş birliği protokolü imzaladığı açıklandı.

  • Şirketler
  • 26 Kasım 2018 13:31
  • Son Güncelleme: 26 Kasım 2018 13:49
Batman Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Abdulkadir Demir, iş birliği protokolüyle Türkiye ile Irak arasındaki ticaret hacmini daha da geliştirmeyi hedeflediklerini kaydetti. Erbil Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hayyat da iki ülke arasında güçlü bir ticaret ilişkisinin bulunduğuna işaret etti.
 
Batman ve Diyarbakırlı iş adamları, bazı temaslarda bulunmak üzere geldikleri Irak'ta Erbil Ticaret ve Sanayi Odasını ziyaret etti. Taraflar arasında önceden hazırlanan ve Erbil-Diyarbakır-Batman arasındaki iş birliğini artırmayı hedefleyen protokolün imzalandığı aktarıldı.
 
Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kaya, Batman Ticaret ve Sanayi Odası (BATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Abdulkadir Demir, Erbil Ticaret ve Sanayı Odası Başkanı Dara Celil Hayat ile Türkiye'den gelen 100'a yakın iş adamı protokolün imza törenine katılım gösterdi.
 
IRAK PİYASASINDAKİ BÜYÜK PAZAR PAYI İÇİN ÇABALANIYOR
 
Törenin ardından konuşan BATSO Yönetim Kurulu Başkanı Abdulkadir Demir, iş birliği protokolüyle Türkiye ile Irak arasındaki ticaret hacmini daha da geliştirmeyi hedeflediklerini söyleyerek, iki ülke arasındaki ticaret hacminin daha yükseğe çıkarılması için çalışmaların sürdürüleceğini belirtti. Demir, Irak piyasasındaki büyük pazar payını elde etmek için çabaladıklarını da sözlerine ekledi.
 
YENİDEN TİCARET HACMİNİN ARTIRILMASI TETİKLENECEK
 
Buradaki temaslarının temel hedefinin iki ülkenin iş adamlarını bir araya getirerek ortak ticaret alanları oluştururup ve ortak yatırımları hayata geçirmek olduğunu anlatan DTSO Yönetim Kurulu Başkanı Kaya, Irak merkezi hükûmetinin, perşembe günü çifte gümrüklemeye sebebiyet verip, Türk iş adamlarını zora sokan mekanizmayı ortadan kaldırılmasından doları memnuniyet duyduğunu bildirdi. Mehmet Kaya, Irak'ın bu uygulamayı ortadan kaldırma kararının, yeniden ticaret hacminin artırılmasını tetikleyeceğini öne sürdü.
 
UYGULAMANIN ORTADAN KALKMASIYLA BERABER YENİ FIRSATLAR YARATILACAK
 
Kaya, uygulamanın ortadan kaldırılmasının yeni fırsatları yaratacağının altını çizerek, özellikle Türkiye'nin Irak'ın orta ve güneyi kesimlerine olan ticaret hacmini yükselteceğini duyurdu.
 
TİCARİ İLİŞKİNİN TÜM ALANLARDA GELİŞTİRİLMESİ VURGUSU
 
İki ülke arasındaki ticari ilişkilerin önemine değinen protokolün ev sahibi Erbil Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Dara Celil Hayyat, Irak, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin Türkiye ile güçlü bir ticaret ilişkisinin bulunduğunu anımsatarak, ticari ilişkinin tüm alanlarda geliştirilmesi gerektiğini vurguladı.
Etiketler
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol