kapat ikonu

Başkan Erdoğan'dan öğrencilere büyük müjde

Önümüzdeki eğitim yılı için kredi burs miktarı 500 liraya yükseltilecek.

Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde açıklamalarda bulunan Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından öğrencilere müjdeli haber verildi. Önümüzdeki eğitim-öğretim yılı için geçerli olmak kaydıyla kredi burs miktarı lisansta 500, yüksek lisansta bin, doktorada bin 500 liraya yükseltilecek.

‘’ÖĞRENCİLER BAŞKA KURUMDAN DESTEK ALMADAN ÜNİVERSİTEYE GİTSİN’’

Öğrencilerin okullarındaki dersleri dışında herhangi bir kurumdan ve kişiden özel destek almadan üniversiteye girebileceği bir sistem tesis etmek istediklerini beyan eden Başkan Erdoğan, geçmişte pek çok istismara ve hatta güvenlik sorunlarına yol açan paralel eğitim sistemlerine kesinlikle müsaade etmeyeceklerini söyledi.

ÖNÜMÜZDEKİ YIL BURS MİKTARI ARTACAK

Önümüzdeki eğitim-öğretim yılı için geçerli olmak kaydıyla burs miktarı lisansta 500, yüksek lisansta bin, doktorada bin 500 liraya yükseltilecek.

DİJİTAL DÖNÜŞÜM OFİSİ İLE BÜYÜK BİR TEKNOLOJİ HAMLESİ BAŞLAYACAK

Erdoğan, ‘’Dijital Dönüşüm Ofisi’’ sayesinde üniversiteler ve özel sektör desteği ile büyük bir teknoloji hamlesinin başlayacağının sinyalini verdi. Ayrıca üniversitelerin tamamında kariyer merkezleri kurulacak, öğrencilerin üniversiteye ilk girdikleri yıldan itibaren kariyer konusunda rehberlik edecek merkezler faaliyet gösterecek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasından önemli detaylar şöyle:

Yükseköğretimde ‘’Yetenek Yönetimi’’ sistemine geçilecek. Üniversite mezunlarının istihdamlarını takip ederek üniversite ve bölüm bazında başarı düzeyi ölçülecek. Bu şekilde üniversite ve bölümlerin öğrenci istihdamına katkıları görülecek. Bu ışığında üniversitelere verilecek desteğin kriterleri belirlenecek. Üniversitelerden mezun olan yetenekli öğrencilere özel kariyer fırsatları sunularak; kamu veya özel sektörde değerlendirilecek.

YABANCI DİL EĞİTİMİ KONUSUNDA MERKEZİ STANDART

Başkan Erdoğan, yabancı dil eğitimi konusunda da merkezi bir standardın oluşturulmasını istediğini belirterek; bunun için üniversitelerin yabancı dil muafiyet ve yeterlilik sınavlarının ÖSYM üzerinden merkezi olarak yapılabileceğinden bahsetti.

''TEK DEVLET, TEK BAYRAK'' BİLİNCİNİ TAŞIYANLAR TÜRKİYE ALEYHİNDE İŞ YAPMAZ''

"Eğitim-öğretim hayatında 'tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet'’ bilinciyle yetişen hiç kimsenin içeride ve dışarıda ülkesi aleyhine faaliyetlere kalkışmayacağını vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, güvenli bir gelecek inşa etmek için eğitim öğretimden başlamak zorunda olduklarını dile getirdi.
 

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol