kapat ikonu

Başarısız kooperatifler güvensizlik oluşturuyor

Kooperatifçiliğin ne kadar verimli çalıştığının masaya yatırılmasının gerektiğini ifade eden Tarım Kredi Genel Müdürü Fahrettin Poyraz, önemli açıklamalarda bulunu.

  • Gündem
  • 21 Aralık 2018 16:29
  • Son Güncelleme: 21 Aralık 2018 16:38
Tarım Kredi Genel Müdürü Fahrettin Poyraz, kooperatifçiliğin ne kadar verimli çalıştığına dair verilere ulaşılması adına bu konunun masaya yatırılmasını istedi.
 
Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği (Tarım Kredi) Genel Müdürü Fahrettin Poyraz, kooperatifçiliğin ne kadar verimli çalıştığının masaya yatırılması gerektiğini dile getirerek, çiftçilerin başarılı kooperatiflere güveninin arttığını fakat başarısız örneklerin sayısının çoğaldıkça bu sefer güvensizliğin oluştuğunu savundu.
 
21 Aralık Dünya Kooperatifçilik Günü vesilesiyle gazetecilere konuşan Poyraz, önemli konulara değindi.
 
Poyraz, Türkiye'de kooperatifçiliğin geçmişinin çok eskilere dayandığını hatırlatarak, buna rağmen yapının istenilen düzeyde olmadığından yakındı.
 
KOOPERATİFLER SORUN HÂLİNE GELDİ
 
Kooperatifçiliğin birlikte hareket etme, dayanışma ve sorunları ortak mücadele ederek çözme amacına yönelik kurulmuş teşkilat yapılanmaları olduğuna dikkati çeken Poyraz, kendisinin de özellikle tarımla ilgili kooperatifçiliğin önemine inanan ve bunu desteklemeye çalışan biri olduğunu dile getirdi. Poyraz, genel müdür olduktan sonra kooperatifin var olan sorunları çözmek için ortak paydada buluşmuş insanların oluşturduğu bir yapıdan, maalesef bizzat kendileri sorun hâline geldiğini anladıklarını söyledi.
 
KOOPERATİFLERİN NE KADAR VERİMLİ ÇALIŞTIĞI MASAYA YATIRILSIN
 
Poyraz, kooperatif yetkililerinin, bu yapıların sorunlu olduğunu bilerek hareket etmelerinin çözümü kolaylaştıracağını ileri sürerek, kooperatifçiliğin ne kadar verimli çalıştığını masaya yatırılması gerektiğini yineledi. Başarılı örneklerin sayısının artmasının önemine değinen Poyraz, çiftçilerin bu kooperatiflere güveninin arttığını ancak başarısız örneklerin sayısının çoğaldıkça bu sefer güvensizliğin oluştuğunu aktardı.
 
KOOPERATİFLER TARIM ALANINDA GÖREVLERİNİ YETERİNCE YERİNE GETİREMİYOR
 
Tarımda kooperatifçiliğin taraflar arasında bağ kuracak en güçlü yapılar olduğunu anımsatan Poyraz, kooperatiflerin tarım alanında da görevlerini yeterince yerine getirmediğini söyleyerek, böyle olunca üretim sektöründe verimlilik anlamında sıkıntılar yaşandığını vurguladı.
 
TARLAYLA MARKET FİYATLARI ARASINDAKİ FARKTAN KİMSE MEMNUN DEĞİL
 
Poyraz, çiftçilerin ürettiği ürünlerin değerinde satışının bundan dolayı mümkün olmadığını dile getirerek, şu an tarlayla market fiyatları arasındaki farktan kimsenin memnun olmadığına işaret etti. Poyraz, burada kooperatiflerin çiftçilerin üretim maliyetlerini düşürmek adına destek vermesi gerektiğini kaydederek, ürünlerin tüketiciye ulaştırılması noktasında sorumluluk üstlenmesinin öneminden bahsetti.
 
TARIMLA İLGİLİ BİRLİK VE KOOPERATİFLERİN BULUŞMASI LAZIM
 
Türkiye'de tarımla ilgili birlik ve kooperatiflerin buluşarak birlikte hareket etmesi gerektiğini vurgulayan Poyraz, üretilen ve tüketilen ürünlerin belirlenmesi ve talebe bağlı üretim modelinin geliştirilmesi gerektiğini belirtti.
Etiketler
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol