kapat ikonu

Barbaros Hayreddin Paşa görevine devam edecek

Barbaros Hayreddin Paşa Sismik Araştırma Gemisi, Akdeniz'deki görevlerini sürdürecek.

  • Gündem
  • 19 Ekim 2018 14:22
  • Son Güncelleme: 19 Ekim 2018 14:54
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Barbaros Hayreddin Paşa Sismik Araştırma Gemisi'nin Akdeniz'deki görevlerini sürdüreceğini açıkladı.
 
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, KKTC Ekonomi ve Enerji Bakanı Özdil Nami ile birlikte basın toplantısı düzenledi. Bakan Dönmez, dün Yunanistan Deniz Kuvvetleri tarafından tacil edilmeye çalışılan ve söz konusu girişimin Deniz Kuvvetleri Komutanlığına bağlı unsurlar tarafından yapılan manevraların ardından engellenen Barbaros Hayreddin Paşa gemisi ile ilgili açıklamalarda bulundu.
 
Barbaros Hayreddin Paşa görevine devam edecek-1
 
ADANIN GÜVENLİĞİNE İLİŞKİN PROJELER HIZLA İLERLİYOR
 
Toplantı öncesinde Nami ile ikili bir görüşme gerçekleştirdiklerini aktaran Bakan Dönmez, KKTC ile önceden beri birçok iş birliği yapıldığını ve adanın arz güvenliğine ilişkin ortak projelerin hızla ilerlediğini kaydetti.
 
Dönmez, Kıbrıs açıklarında Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığına (TPAO) ait Barbaros Hayreddin Paşa Sismik Araştırma Gemisi'nin dün Yunan kuvvetleri tarafından yapılan taciz girişimiyle ilgili Dışişleri Bakanlığı ve kendilerinin görüşlerini kamuoyu ile paylaştıklarını anımsattı.
 
‘’BU HAKKI SONUNA KADAR KULLANACAĞIZ’’
 
TPAO'nun araştırma gemisinin, bakanlığın kendisine vermiş olduğu arama ruhsatı kapsamında işlemlerine devam ettiğini söyleyen Bakan Dönmez, bu hakkın da sonuna kadar kullanılacağının altını çizdi.
 
‘’RUM KESİMİNİN YAPTIĞI KABUL EDİLEMEZ’’
 
Dönmez, geçmişte yine KKTC'nin vermiş olduğu ruhsat alanlarında da benzer sismik çalışmaların olduğunu hatırlatarak, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin yaptığı tek taraflı eylemleri kabul etmediklerini açıkça beyan etti. Hakça bir paylaşım olmadan masaya oturup doğal kaynakların paylaşılması konusunda bir mutabakat sağlamadan bunları kabul etmediklerini hatırlatan Dönmez, ‘’Barbaros Hayreddin Paşa’’ adlı geminin oradaki görevlerine devam edeceğini açıkladı.
 
Dönmez, Genelkurmay ve Deniz Kuvvetlerinin de yeni angajman çalışmalarını yaptığını, bunun açıklamasını da yakın zamanda kamuoyu ile paylaşacaklarını düşündüğünü ifade etti.
 
Türkiye'nin her zaman yanlarında olduğunu vurgulayan KKTC Ekonomi ve Enerji Bakanı Nami, KKTC'nin enerji konusundaki çalışmalar için yakın iş birliğinin devam edeceğini belirterek, Kıbrıs açıklarında Kıbrıs Türk halkının menfaatlerini de koruma yönünde adımlar atıldığını anlattı.
 
KKTC MENFAATLERİNİ KORUMAYA DEVAM EDECEK
 
Dostluk elinin kendileri tarafından her zaman uzandığını ancak Rum tarafının tek yönlü adımlar atmayı tercih ettiğini ifade eden Nami, KKTC’nin menfaatlerini korumaya devam edeceğini söyledi.
 
NE OLMUŞTU?
 
‘’Barbaros Hayreddin Paşa’’ isimli sismik araştırma gemisi, Doğu Akdeniz'de önceden ilan edilen Türkiye'ye ait Güzelyurt Araştırma Sahası'nda dün akşam saatlerinde çalışmalarına başlamıştı. Yunanistan’a ait bir gemi ise gemiye taciz girişiminde bulunmaya kalkmıştı. Yapılan manevralar sayesinde gemiye refakat eden Deniz Kuvvetlerine ait unsurlar da Yunan gemiyi püskürtmüştü.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol