kapat ikonu

Bankaya Borcu Olanlara Müjdeli Haber Geldi!

BDDK tarafından alınan yeni bir karar sonrasında borçlulara müjdeli haber verildi. Bankaya olan tüm borçların temerrüde düştüğü anlamı taşınmayacak.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından yeni bir düzenlemenin yapılmasına karar verildi. Bu düzenleme Kredi Riskine Esas Tutarın İçsel Derecelendirmeye Dayalı Yaklaşımlar ile Hesaplanmasına İlişkin Tebliğ üzerinde gerçekleştirildiği öğrenildi. Kararın alınmasından sonra Resmi Gazete'de yayınlandığı ve ardından resmen hayata geçirildiği öğrenildi. Tebliğ üzerinde yapılan çeşitli değişikliklerin ardından bankaların perakende alacakları için temerrüt tanımı üzerinde birtakım değişikliklerin gerçekleştirilmesine karar verildi.
 
Temerrüt tanımı borçlu yerine işlem bazında yeniden hesaplanarak uygulanabilecek. Bunun ardından daha önceki dönemlerde borçlu yerine temerrüt sistemi işlem türü bazında uygulanıyordu. Daha basit bir sistemle bir borçlunun temerrüde düşmesi demek bankaya olan tüm borçlarının aynı şekilde sayılması anlamına gelmeyecek.
 
Basit Aritmetik Ortalamalar Hesaplanacak
 
Bankalar bundan sonraki dönemlerde derecelendirme notlarını ya da havuzlarına ilişkin risk raporlarını hazırladıkları sırada öngörülemeyen durumlar için hata payını ortaya çıkaracak bir ihtiyatlılık marjının eklenmesine karar verildi.
 
Bundan sonraki dönemlerde işlem derecelerine göre havuzlara ilişkin risk parametrelerinin değerleri belirlenirken veri kaynakları üzerinde gerçekleşmiş olan THK'ların basit aritmetik ortalamalarının esas alınmasına karar verildi. Dönüştürme oranlarına bakılarak işlem derecelerine ya da havuzlarına göre veri kaynakları içerisinde dönüştürülmüş olan basit aritmetik ortalamaların esas alınması amaçlanıyor.
Etiketler
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol