kapat ikonu

Bankaya Borçluyken Yeni Kredi Alınabilir Mi?

Bankalara borcu olan insan sayısı sürekli artarken borçlu olduğu halde borca ihtiyacı olanlar ise yeniden bankalardan kredi alıp alamayacaklarını merak ediyorlar.

  • Kredi
  • 27 Mayıs 2019 00:01
Her geçen gün enflasyon oranlarının artması, doları giderek yükselmesi ve dolara bağlı olarak tüm yaşamsal faaliyetlerin de pahalı hale gelmesi kişilerin geçim konusunda ciddi sıkıntılar yaşamalarına neden oluyor. Bu süreç içerisinde zaten zor geçinen kişiler için yaşamak adeta lüks haline gelmişken borçlarını kapatmak ve acil nakit ihtiyaçlarını karşılamak için bankalara başvuruyorlar.
 
Genel olarak borç almanın en güvenilir ve hızlı yolu bankalara başvurmak olarak biliniyor. Ancak bu süreçte pek çok kişi bankalara borçlu olmalarına rağmen geçimlerini sağlayamadıkları için yeni borçlar içerisine giriyorlar. Bu durumda üst üste borç alıp alamayacaklarını merak ediyorlar. Bu anlamda bankalara borçlu olan kişilerin yeni borçlar almaları imkansız olarak biliniyor.
 
Bankalara borçlarını ödemekte güçlük çeken, yapılandırma sürecine giren kişilerin kredi notları otomatik olarak düşecektir. Kredi notunun düşmesi banka nezdinde kişileri güvensiz kategorisine soktuğu için bu anlamda son derece riskli bir durumdur. Kendilerini riske atmak istemeyen bankalar ise bu anlamda kredi vermeyi tercih etmezler.
 
Kredi kartı borcu olup sadece son birkaç aydır asgari tutarı ödemekte zorlanan ve gecikmelere sebep olan kişiler ise bankanın insiyatifine bağlı olarak küçük miktardaki kredilere ulaşabilirler. Böyle ufak gecikmeleri bankalar genellikle görmezden gelebiliyorlar. Ancak daha büyük meblağlarda ve daha büyük sorunlarda kredi notu sistemi işin içine girdiği için genellikle yeniden borç vermek pek mümkün görünmüyor.
Etiketler
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol