kapat ikonu

Bankaların Verdiği O Belge Artık Ücretsiz!

Bankalar tarafından 16 lira karşılığında verilen kredi risk raporu artık e devlet üzerinden ücretsiz bir şekilde verilecek.

Hükümet vatandaşların belge kolaylığı yaşamaları için çeşitli çalışmalar yapmaya devam ediyor. Bunun son örneği ise kredi risk raporu konusunda yaşandı. Bankalara giderek kredi risk raporu almak isteyen bir kişi 16 lira ücret ödemek zorunda. Ancak e devlet üzerinden artık verilen bu rapora ücretsiz bir şekilde ulaşmaları için çalışmalar başlatıldı. Hem hızlı hem de ücretsiz bir ulaşım sağlanması son derece önemli.
 
Bu hizmetten ayda bir sefer olmak şartıyla ücretsiz olarak yararlanılabilecek. E devlet şifresi ile giriş yaptığı sistem üzerinden Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi Raporu Başvuru kısmına girmek gerekiyor. Bu bölüme giren kişiler yeni başvuru seçeneğini tıkladıkları zaman aldıkları kredileri ve ödemelerini gösteren tabloya rahatlıkla ulaşım imkanı sağlayabilecekler.
 
Rapor Hazırlanınca Mesaj Gelecek
 
Bu sisteme giriş yapan kullanıcılar ayda bir olmak koşuluyla aldıkları kredi ve ödemelerinin yanı sıra kredi limitlerini ve alabilecekleri kredi türlerini de görebilecekler. Ücretsiz olarak verilecek bu hizmet yıllardır bankalar tarafından veriliyordu. Ancak bu süreçte kullanıcıların 16 lirayı gözden çıkarmaları gerekiyordu. Artık ücretsiz bir şekilde sisteme ulaşabilecekler.
 
Raporun hazırlanması değerlendirmelerin yapılmasından dolayı uzun sürebilir. Hazırlanma aşaması sırasında ilgili talep Türkiye Bankalar Birliğine iletiliyor. Ardından raporun hazırlanması iki saat ile yoğunluk sürecine göre bir gün arasında değişiyor.
 
Rapor hazırlandıktan sonra bilgi vermek amacıyla SMS yoluyla bir mesaj gönderiliyor. Ardından gelen şifrenin sisteme girilmesinin ardından rapor görüntülenebilecek. Vatandaşlar bu anlamda açık ve kapalı durumdaki borçlarını da 10 yıllık süreç içerisinde görüntüleyebilecekler.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol