kapat ikonu

Bankalara Büyük Cezalar Geldi

Son dönemlerde bankaların başı gelen yüksek miktarlı cezalarla dertteyken bu konuda vatandaşların şikayetlerinin dikkate alınması son derece dikkat çekti. Yapılan değerlendirmeler sonrasında BDDK tarafından bankalara yüksek miktarlı cezaların kesilmesine

Son dönemlerde bankaların başı gelen yüksek miktarlı cezalarla dertteyken bu konuda vatandaşların şikayetlerinin dikkate alınması son derece dikkat çekti. Yapılan değerlendirmeler sonrasında BDDK tarafından bankalara yüksek miktarlı cezaların kesilmesine karar verildi.
 
Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu geçtiğimiz yıldan bu yana gelen şikayetleri değerlendirmeye alınıyordu. Yapılan incelemeler sonrasında gelen şikayetlerin miktarı şaşkınlığa sebep oldu. 54 bin 169 adet şikayetin tamamı tek tek incelendi. 2015 yılında şikayet miktarının neredeyse yarısına ulaştığı tespit edilmişti. Bu artış çeşitli sorunların yaşandığını bir kez daha gündeme getirdi. Şikayetlerin genellikle internet üzerinden yaptığı tespit edildi.
 
Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumu tarafından yapılan incelemelerde şikayetlerin büyük bir kısmının genellikle kredi konularında gerçekleşmedi dikkatlerden kaçmadı. Bankalara bu konuda ayrı ayrı olmak üzere toplam 2 milyon 547 bin liralık para cezasının kesilmesine karar verildi. Kredi alan vatandaşların bu krediyi erken ödemek istedikleri zaman yaşamış oldukları sıkıntılar gündeme taşındı. Erken ödemek istediklerinde bankaların çıkarmış oldukları çeşitli zorluklar ile karşı karşıya kalan vatandaşlar bu konuda yaşadıkları mağduriyetleri gündeme taşımış oldular. Ardından kredilerin ödenmesi için gereken yapılandırma sorunu gündeme taşınmış oldu.
 
Kredilerin ardından bankalar tarafından verilen faiz oranları çeşitli tartışmalara neden oldu. Şikayetleri tek tek inceleme altına alan yetkililer bu konuda ihmalde bulunduğu belirlenen bankalar için yüklü miktarlarda ceza kesmekte kaçınmadılar. Vatandaşların mağduriyetlerinin bu şekilde caydırıcı cezalarla birlikte sone erdirilmesi planlanıyor.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol