kapat ikonu

Bankalar reel sektöre daha fazla destek olmalı

Polat Holding Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Polat, ‘’Bankalar, reel sektöre daha fazla destek olması gerekiyor’’ şeklinde konuştu.

  • Şirketler
  • 27 Aralık 2018 13:32
  • Son Güncelleme: 27 Aralık 2018 13:34
Polat Holding Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Polat, Türk ekonomisi bakımından 2018'de meydana gelen gelişmeleri değerlendirirken, 2019'dan beklentilerini de paylaştı.
 
Polat, bu senenin beklentilerinin altında geçtiğini ifade ederek, Türk lirası üzerindeki spekülatif ataklar sebebiyle döviz borcu bulunan firmalar ile bankaların tüm hesaplarının değiştiğini ve şirketlerden başlayan bu durumun tabana yayıldığını kaydetti.
 
TÜRKİYE YAŞANANLARIN ÜSTESİNDEN GELECEK
 
Üretici tarafında enflasyonun artmasının da bireyleri etkilediğini savunan Polat, Türkiye’nin büyük, kuvvetli ve jeopolitik olarak da çok önemli bir ülke olduğunu vurgulayarak, Türkiye’nin bu yaşananların üstesinden geleceğini söyledi. Polat, sadece hükûmetten, devletten beklenmemesini, herkesin üzerine düşeni yapması gerektiğini dile getirerek, kötü durumların yaşanması hâlinde herkesin sıkıntıya düşeceğini ifade etti.
 
TÜRKİYE’NİN YAŞADIĞI SIKINTILAR EKONOMİK SİYASİ TEMELLİ
 
Türkiye'nin 2018'de yaşadığı sıkıntıların ekonomik siyasi temeli olduğunu, bu ikisinin de aynı derecede önem taşıdığını belirten Adnan Polat, ülkeler arasındaki güç çekişmelerinden kaynaklanan sorunların üstesinden bugüne kadar gelindiğine işaret ederek, bundan sonra da gelineceğini, bundan en ufak bir tereddütlerinin olmadığını aktardı. Polat, önemli olan bu sürenin mümkün olduğu kadar kısaltıp, hem halkın hem şirketlerin az zararla atlatmasını sağlamak olduğunu vurgulayarak, o yola girildiğini ileri sürdü.
 
TEŞVİKLERİN ÖNÜMÜZDEKİ YIL DA DEVAM ETMESİ GEREK
 
Polat, bu sene bazı sektörlere yönelik verilen desteklerden bahsederek, teşviklerin kesinlikle önümüzdeki sene de devam etmesini istedi. Bankaların kaynak sıkıntısını gidermesi ve ihtiyacı olan şirketlere gerekli kaynaklarını aktarmasının şart olduğunu bildiren Polat, sistemin durmamasını, insanların da parayla vedalaşmasını, tasarrufların sisteme aktarılması gerektiğine dikkati çekerek, çarkın dönmesi konusunda bunun önemli olduğunu vurguladı.
 
Polat, aksi takdirde onların cebindeki paranın da bir kıymetinin kalmayacağını ifade ederek, 2019'da da gerekli tedbirlerin alınmasını, süreleri biten teşviklerin yenilenmesini talep etti. Bankaların da reel sektöre daha fazla destek olması gerektiğini savunan Polat, şu anda bankalardan kredi almanın zorlaştığını ileri sürerek, bir anda herkesin bankalardan kaynak talebinde bulunduğunu, talebin de istiap hadlerinin üzerine çıktığını aktardı.
 
Polat, bankaların da hâliyle sıkıntıda olanlara her an yardımcı olmadığını ancak bu durumun da sıkıntıyı daha fazla büyüttüğünü savunarak, konkordato konusunu da istismar edenlerin olduğunu, bunun engellenmesi gerektiğini söyledi.
Etiketler
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol