kapat ikonu

Bankadan çekilen kredi hesaba ne zaman yatar?

Nakit ihtiyaçlarını karşılamak ve herhangi bir nedenden dolayı kredi kullanmak isteyen vatandaşlar kredinin hesaba hemen yatıp yatmayacağını merak ediyor.

  • Kredi
  • 14 Şubat 2020 17:33
  • Son Güncelleme: 14 Şubat 2020 17:36

İnsanlar çeşitli sebeplerden dolayı nakit paraya ihtiyaç duyarlar. Bir birikimi ve durumu olmayan vatandaşlar da bu ihtiyaçlarını karşılamak için bankalardan kredi kullanırlar. Ancak kullanılan kredinin ne zaman hesaplara yatacağı konusu vatandaşlar tarafından merak edilen konular arasında. İşte, bankalardan kullanılan kredilerin ne zaman hesaba yatacağı ile ilgili detaylar…

BANKALARDAN KULLANILAN KREDİ NE ZAMAN HESABA YATAR?

Bankalardan kredi kullanmak ve hemen parasını almak isteyen vatandaşlar için, bankaların bazı kriterlerine uyması gerekir. Kredi kullanılacak bankaların çalışmalarına bağlı olarak, kredi kullanacak olan vatandaşın kredi notu ve geliri gibi durumlar göz önünde bulunduruluyor. Bir vatandaşın kredi notu yüksek ve sabit bir geliri mevcut ise bankalar anında istenilen krediyi onaylar ve hesaba yatırır.

Ancak kredi notu düşük ise bankalar kredi verme konusunda zorluk çıkarabilir veya kişiden kendisine sabit geliri olan veya ipotek gösterebileceği bir mülkü olan bir kişiyi kefil göstermesi istenebilir. Kefil göstererek de kredi alması mümkündür.

Herhangi bir bankada kredi kartı veya hesabı bulunan bir kişi, bankanın internet bankacılığı üzerinden krediye başvurabilir. Kredi notu yüksek ise kredi yine hemen onaylanır ve hesaba yatar.

Kredilerin hesaba yatması konusu ise bütün bankalar için aşağı yukarı aynıdır. Önemli olan kullanılacak kredinin banka yönetimi tarafından onaylanmasıdır. Onaylanan kredi anında hesaba yatabilir.

ONAYLANAN KREDİ NE ZAMAN HESABA YATAR?

Burada önemli olan başvurulan kredinin türüdür. Konut kredileri ve araç kredilerinin hesaba yatması ile ihtiyaç kredisinin hesaba yatması farklıdır. Kullanıcı ihtiyaç kredisine başvurdu ve onaylandı ise para anında hesaba yatabilir.

Ancak kullanılan kredi konut kredisi veya araç kredisi ise bu süreç biraz daha fazla uzamaktadır. Kredi borcunun bitimine kadar ev veya araca ipotek işlemleri ve kredinin büyüklüğüne göre biraz zaman almaktadır. Bu işlemin süresi ise net olarak belli olmayıp bankanın çalışma ve onay şartlarına bağlıdır.

BANKA ŞUBESİNE GİTMEDEN KREDİ NASIL ÇEKİLİR?

En çok merak edilen konulardan biri de banka şubesine gitmeden kredi çekilebilir mi? elbette banka şubesine gitmeden de kredi çekilebilir. Bunun için kredi çekilecek bankada bir hesabın veya bankaya ait bir kredi kartının olması gerekir. Burada da yine kredi kullanacak kişinin, kredi sicilinin iyi olması ve kredi kartı borçlarını düzenli olarak ödemesi gerekmektedir.

Etiketler
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol