kapat ikonu

Bankada Parasını Unutanlara Son Uyarı

Bankalar tarafından yapılan değerlendirmeler sonrasında binlerce banka müşterisinin kullanmadıkları hesaplar üzerinde milyonlarca lirayı unuttukları tespit edildi.

Bankalar tarafından yapılan değerlendirmeler sonrasında binlerce banka müşterisinin kullanmadıkları hesaplar üzerinde milyonlarca lirayı unuttukları tespit edildi.
 
Her yıl yeni yıla girmeden önce bankalar tarafından bazı uyarılar yapılıyor. Yapılan uyarılarda kullanılmayan ve hareketsiz durumda bulunan hesaplarda unutulan belirli miktardaki meblağların birikerek milyonlarca liraya ulaştığı tespit edildi. Bu konuda hak sahiplerinin kendi paralarını almaları adına bankalar tarafından uyarılar yapılmaya devam ediliyor.
 
Bankacılık Kanunları çerçevesinde mevduat katılım ve emanet hesaplarında unutulan, 10 yıl boyunca herhangi bir şekilde harekete geçmeyen ve kullanılmayan hesaplarda kalan her türlü paranın devlet tarafından el konularak Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'na aktarılmasına karar verildi. Bugüne kadar bankalar tarafından yapılan detaylı uyarılara rağmen pek çok vatandaş paralarını almadı.
 
Bir süredir bankalar tarafından hak sahiplerine paralarını unutmamaları konusunda çeşitli uyarılar yapılıyor. Mail ve telefon yoluyla yapılan uyarılara rağmen hesaplardan alınmamış paraların olduğu tespit edildi. Bankacılık kanunları gereği bugün itibariyle 2007 yılından bu yana işlem görmemiş hesaplardaki tüm paraların Fon'a devredilmesi için gerekli adımlar atılacak. Bankalar konu hakkında vatandaşların mağdur olmamaları adına 15 Haziran tarihine kadar süre tanıdığını açıkladı. Bu süre içerisinde hesaplarda unutulan toplam para miktarı 117 milyon liraya kadar yükseldi.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol