kapat ikonu

Bankacılık Sektörünün Kredi Hacmi Büyüyor

Yeni Ekonomi Programı sonuç vermeye devam ederken bankacılık sektörünün yüzü güldü. Günlük verilen kredi hacminin 5 günde 5 milyar liraya ulaştığı öğrenildi.

  • Kredi
  • 31 Mart 2019 13:24
Bankacılık sektöründe yaşanan gelişme devam ediyor. Son dönemlerde yapılan değerlendirmeler çerçevesinde şubat ayında başlayan artışın martın ikinci yarısında beklenenden çok daha hızlı bir şekilde geliştiği öğrenildi. Yapılan değerlendirmeler çerçevesinde bankacılık sektörünün son 5 günlük süreç içerisinde toplam 25 milyar liralık kredi verdiğini ortaya koydu. Günde 5 milyar liraya tekabül eden bu rakam bankacılık sektörünü sevindirdi.
 
Türkiye ekonomisi Ağustos ayında meydana gelen kur saldırısından dolayı son derece olumsuz etkilenmişti. Bunun ardından yapılan çalışmalarla hükümet tarafından Yeni Ekonomi Programı açıklandı Bu programın uygulanmaya başlaması ile birlikte ekonomide dengeleme ve toparlanma sürecine girildi. Bu süreç bankacılık sektörü için zor geçti. Muslukların biraz sıkılmasını gerektiren bu durum toparlanmanın sona ermesi ile birlikte bitti.
 
30 Milyar Lira Artış Yaşandı
 
Ardından Martın ikinci yarısından itibaren bankacılık sektörü büyük bir gelişme yaşamaya başladı. Daha önce 1 trilyon 475 milyar lira seviyelerinde gelişen kredi hacminin 26 Mart tarihinden itibaren 1.5 trilyon seviyelerine kadar çıktığı öğrenildi.
 
Sadece 5 günlük süreçte yaşanan toplam 30 milyon liralık kredi hacmi artışı bankacılık sektörünü harekete geçirdi. Günlük verilen kredi miktarının bu süreçte 5 milyon lira olarak hesaplandığı öğrenildi. Ekonomide yaşanan toparlanma ve yeni ekonomik düzenlemelerin işe yaradığı yönünde yorumlar yapılmaya başlandı. Bankacılık sektörünün ekonomiye verdiği destekler ve faiz oranlarındaki düşüler ise devam ediyor.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol