kapat ikonu

Bankacılık sektörü sağlıklı ve güçlü yapısını koruyor

BDDK, sektörün sağlıklı ve güçlü yapısını koruduğunu ve sermaye yapısının aktif kalitesi kaynaklı riskleri yönetebilecek seviyede olduğunu duyurdu.

  • Finans
  • 27 Aralık 2018 22:12
Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından yapılan açıklamaya göre; Yeni Ekonomi Programı (YEP) kapsamında bankaların mali yapılarının ve aktif kalitelerinin belirlenmesi için mali bünye değerlendirme çalışmaları yapılacağı aktarılırken, bu çalışmaların sonuçlarına göre gerekirse bankaların mali yapılarını güçlendirecek tedbirlerin de alınacağı bilgisi paylaşıldı.
 
HEDEFLENEN KREDİLER VARSAYIMLAR ALTINDA YENİDEN BELİRLENDİ
 
Değinilen çalışmaların, BDDK tarafından ilgili kamu otoriteleri ile yakın iş birliği içerisinde sürdürüldüğü ve tamamlandığına dikkati çekilirken, bu çalışmalar kapsamında, BDDK tarafından bankalarda kredi bazında detaylı incelemeler yapıldığı, bunun ardından da kredilerin sınıflandırılmasına dair mevcut düzenlemelerden çok daha ihtiyatlı bir yaklaşım doğrultusunda yakın izlemeye alınması ya da takip hesaplarına aktarılacağı hedeflenen kredilerin çeşitli varsayımlar altında yeniden belirlendiği vurguladı.
 
KREDİLERİN ORTALAMA ORANLARINA PARALEL KARŞILIK AYRILACAK
 
Kredi sınıflandırmalarında gerçekleşen söz konusu değişikliklerin bankaların sermaye yeterlilik rasyolarına etkilerinin hesaplandığı, sınıflama değişikliklerinin belli bir süreye yayılmadan hemen gerçekleşeceği ve tekrardan derlenen krediler için aynı sınıftaki diğer kredilerin ortalama karşılık oranlarına paralel şekilde karşılık ayrılacağının varsayıldığı belirtildi. Öte yandan bu senenin ağustos ayında BDDK’ca yürürlüğe giren sermaye yeterlilik rasyolarının hesaplamalarına dair iki geçici düzenlemenin etkilerinin göz ardı edilmediği vurgulandı.
 
BDDK tarafından yapılan açıklamada, ihtiyati yaklaşım ve varsayımlar doğrultusunda, bankaların olası aktif kompozisyonlarında gerçekleştirecekleri değişikliklerin etkilerinin göz ardı edildiğinde, gelecek sene içerisinde bankacılık sektöründe kredilerin takibe dönüşüm oranının yüzde 6’ya yükselebileceği, sermaye yeterlilik rasyosunu ise yüzde 15,5’e gerileyebileceği aktarıldı.
 
ÜLKEDE YÜZDE 12 ORANDA İHTİYATLI SEVİYE ÖN GÖRÜLEREK UYGULANDI
 
Basel III uygulamalarına kıyasla asgari sermaye yeterlilik rasyosunun yüzde 8 olduğu hâlde, ülkede yüzde 12 oranda ihtiyatlı bir seviye öngörülerek uygulandığı belirtilirken, mali bünye çalışmaları sonrasında hesaplanan oranın her iki seviyenin de oldukça üzerinde olduğu anlaşıldı. Bankaların mali durumundaki bu olumlu görünüme karşın, son dönemde kamu bankaları ve özel bankaların sermaye tabanını güçlendirmeye yönelik hamleler yaptığı açıklanırken, sermaye artırımı ya da sermaye benzeri kredi temini ile ihtiyatlı duruş sergilediği ifade edildi.
 
Mevcut durumda sektörün kârlılık performansının da içsel sermaye üretimi yoluyla sermaye yeterliliğini desteklediği anımsatılırken, makroekonomik dengelenme zamanı boyunca BDDK’nın mali bünye analiz çalışmalarını sürdüreceğine işaret edildi.
Etiketler
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol