kapat ikonu

Banka tarafından ipoteklenmiş bir ev nasıl alınır?

Konut kredisi kampanyalarından yararlanmak isteyenler ev sahibi olmak için bankalardan kredi çekiyor. Peki borç ödenmezse ne olur? Üzerinde ipotek olan ev satılır mı?

  • Emlak
  • 10 Ekim 2019 16:40
  • Son Güncelleme: 10 Ekim 2019 18:58

Türkiye’de çok sayıda vatandaş peşinat yerine konut kredisi kampanyalarından yararlanarak ev sahibi oluyor. Bu şekilde ev sahibi olanların konutları borç tam ödenene kadar ipotek altına alınıyor. Bu ipoteğin kaldırılması için çekilen kredinin faiziyle birlikte ödenmesi gerekiyor. Daha sonra da evini satmak isteyen vatandaş rahatlıkla satış işlemlerini yapabilir. Böyle bir yola başvurmak istemeyen vatandaşın üzerine kayıtlı başka bir mülkü varsa aldığı ev yerine o da ipotek edilebiliyor. Konut sahibi olmak için bu yola başvuranların en fazla merak ettiği konuların başında, “Üzerinde banka ipoteği olan ev nasıl satılır?” sorusu geliyor.

Banka ipotekli konutlarda satış prosedürü

Banka ipoteği, ilgili bankanın müşterisinin bir mülkünü teminat alarak kredi imkanı tanımasıdır. Bankadan alınan kredinin müşteri tarafından tam ödenmemesi ya da eksik ödenmesi durumunda teminat olarak gösterilen mal, banka tarafından satışa çıkarılır. Banka alacağını bu şekilde temin etmiş olur. İpotek altına alma uygulamaları, sadece konut kredileri için uygulanmıyor. Bireysel kredilerde, araç kredilerinde ya da ticari olarak kullanılan kredilerde de bu yöntem sık sık kullanılmaktadır.

Konut kredisi kullanan kişilerin bakaya olan borçları bitmeden ipotekli şekilde satış yapıp yapmayacakları merak konusu olmaktadır. Kredi çekenlerin bu konuda bazı uygulamalara dikkat etmesi gerekiyor. Burada ipotekli konut satışı yapanlar için bazı yasal sorumluluklar direkt olarak devreye girebilmektedir. Bu nedenle müşterilerin mutlaka plan ve program yaparak, bütçelerini aşmayacak şekilde kredi kullanmaya özen göstermeleri gerekmektedir.

İpotekli konut satışı nasıl yapılır?

Banka tarafından ipotek konulmuş bir konutun, gerekli borçları ödenmemesi durumunda başka birilerine satılması durumu, ilk başvurulan yöntemler arasındadır. Buna göre kredinin müşteri tarafından tamamen ödenmesi ve borcun kapatılması ile konut üzerindeki ipotek kalkar.

Banka ipotekli bir konutun satışı doğrudan yapılmamaktadır ve açık artırma yöntemi ile yapılır. Bu nedenle böyle bir konutu almak isteyenler ipotek hakkın hangi bankada ise ona başvuru yapmak zorundadır. Öte yandan alıcı ile satıcı anlaşarak birlikte bankaya başvurabilir ve ilgili ipoteği kaldırtabilir.

Alıcı ve satıcının anlaşması ipotekli konutun satılması açısından büyük rol oynamaktadır. Banka tarafından ipotek altına alınan bir konut peşin olarak satın alınabilmektedir. Nakit olarak evin satın alınması durumunda ilgili banka ipoteği kaldırıyor ve al-sat işlemlerinden herhangi bir pürüz çıkmıyor. Yani nakit ödeme ile aynı gün içinde bankaya başvuru yapılır, kredi borcu tamamen kapatılır, banka ipoteği tamamen kaldırılırsa satış işlemleri rahatlıkla yapılır.

İpotekli konutun kredi ile satılması

Nakit ödemenin yapılması durumunda kolaylıkla ipotek altında bulunan bir konutun satışı yapılırken, ipotek altındaki bir konutun yine banka kredisi ile alınması durumunda farklı prosedürler devreye girmektedir. Eğer banka tarafından ipotek altına alınmış bir konut yine aynı bankadan çekilen kredi ile satın alınacaksa, banka bu sefer de alıcıya tesis edeceği kredi ile satıcının borcunu kapatır. Bu yöntemle satın alınan ve el değiştiren konut üzerindeki ipotek kalkmış sayılmıyor. Yani böyle bir devir işlemi sonrası ipotek bu kez de konutun yeni sahibine uygulanır. Böylece bankaya borçlu olan kişi evi alan yeni kişi olur.

Konutun üzerindeki ipotek miktarı, bankaya olan borç ile orantılıdır. Eğer evin yeni sahibi başka bir bankadan kredi kullanmak istiyorsa iki banka arasında al-sat prosedürleri görüşülmelidir. Bunlar; yeni kredi kullanımı, eski kredi borcunun kapatılması, ipoteğin kaldırılması, konutun satış işlemi ve kredi ile konutun ipoteğinin yenilenmesi gibi konulardır. İşlemler aynı gün içinde sonuçlanmaktadır.

Etiketler
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol