kapat ikonu

Banka kredisi çeken kişinin ölmesi halinde borç ne olur?

Milyonlarca vatandaşın farklı sebeplerden dolayı banka kredisi çektiği gerçeği herkesin malumudur. Peki, bankadan kredi çeken kişi ölürse borcu ne olacak? İşte detaylar…

  • Kredi
  • 12 Şubat 2020 20:53
  • Son Güncelleme: 12 Şubat 2020 21:01

Günümüzde pek çok vatandaş bankaların sunduğu kredi imkanlarından yararlanmaktadır. Bankalardan kredi çeken vatandaşın her hangi bir sebepten dolayı ölmesi durumunda borcunun ne olacağı konusu vatandaş tarafından en çok araştırılan konular arasında yer alıyor. İşte, kredi çeken kişinin ölmesi durumunda borcunun ne olacağına dair detaylar…

KREDİ ÇEKEN KİŞİ ÖLÜRSE BORCU NE OLACAK?

Bankadan kredi çeken vatandaş herhangi bir sebepten dolayı ölmesi durumunda borcunun ne olacağı konusu merak edilen konular arasında yer alıyor. Bu durumda izlenecek yol şu şekildedir. Öncelikle kişinin hayat sigortası var mı yok mu buna bakılır. Pek çok banka müşterisine kredi kullandırırken hayat sigortası yapmasını tavsiye etmektedir.

Hayat sigortası yaptıran vatandaş öldüğünde varsa borcu sigorta şirketi tarafından ödenmektedir. Bu durum banka kredileri için de geçerlidir. Hayat sigortası yaptıran vatandaşın kredi borçları sigorta şirketi tarafından ödenir.

Ancak sigorta şirketinin ödemediği istisnai durumlar da mevcuttur. Bunlardan biri borçlu olan kişinin ölüm sebebinin intihar ve benzeri durumlar olması halinde sigorta şirketi borcu üstlenmez.

Diğeri ise krediyi kullanan kişilerin sigortayı yaptırdıkları esnada herhangi bir ölümcül hastalığı varsa ve bunu poliçede belirtmemişse sigorta bu borçları üstlenmez.

HAYAT SİGORTASI YAPTIRAN KİŞİ ÖLÜRSE VARİSLERİ ÖDENEN KREDİYİ GERİ ALABİLİR Mİ?

Hayat sigortası yaptıran kişinin vefat etmesi durumunda bankaya ödediği kredi varisleri tarafından geri alınabilir. Sigorta şirketleri ölen kişinin borcunun tamamını ödemekle yükümlüdürler. Ancak bazı sigorta şirketleri tarafından sözleşmelere ödenmiş olan kredilerin verilemeyeceğine dair ek madde eklemektedirler. Bu durumda ölen kişinin sadece kalan kredileri sigorta şirketi tarafından ödenmektedir. Hayat sigortası yaptıran vatandaşların buna dikkat etmesi gerekir.

KREDİ ÇEKEN VE HAYAT SİGORTASI OLMAYAN KİŞİ VEFAT EDERSE BORCU NE OLUR?

Bankadan kredi çekmiş ve hayat sigortası yaptırmamış bir müşterinin ölmesi durumunda borç, tamamen yasal varislerine kalmaktadır. Bu borcu yasal varisleri reddedebilmektedir. Ancak bunun da şartı reddi miras yapmaktan geçiyor. Ölen kişiden kalan mirasın tamamen reddedilmesi gerekmektedir.

Diğer yandan kredi çekip vefat eden kişi kefil göstermişse banka kefil gösterilen bu kişiyi de takibe alabilir.

VEFAT EDEN KİŞİNİN KREDİ KARTI BORCU NE OLUR?

Vefat eden kişilerin kredi kartı borçları olması durumunda, aynı banka kredisi durumunda olduğu gibi borçlar yasal varislerine kalır. Hayat sigortası olması durumunda bu borçları da sigorta şirketi öder. Ancak burada dikkat edilmesi gereken konu sigorta şirketinin poliçede belirttiği miktardan fazla olmaması konusudur.

Etiketler
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol