kapat ikonu

Banka kredileri için yeni karar alındı

Bir banka müşterisinin hayatını kaybetmesinin ardından bankanın krediyi ödemeyi reddetmesi üzerine açılan dava sonrasında emsal bir karar verildi.

  • Kredi
  • 26 Kasım 2017 19:46
Bir banka müşterisinin hayatını kaybetmesinin ardından bankanın krediyi ödemeyi reddetmesi üzerine açılan dava sonrasında emsal bir karar verildi.
 
Adana'da geçtiğimiz yıllarda 75 yaşındaki bir adam bankaya giderek kredi çekmek istedi. Normalde yaş farkına bakarak verilen kredide banka risk görmeyerek krediyi sorunsuz bir şekilde verdi. Kredinin verilmesinin ardından yapılan hayat poliçesi ise bir yıllık olarak yapıldı.
 
Krediyi çeken vatandaşın kredi çektikten iki yıl sonra hayatını kaybetmesinin ardından vatandaşın yakınları kalan kredi borcunu ödemek istemediler. Bu borcu bankanın ödemesi gerektiğini belirterek başvuru yaptılar. Ancak banka ile kişinin yakınları arasında birtakım tartışmalar meydana geldi. Bu tartışmalar sonrasında banka borcu ödemeyi reddetti.
 
İki taraf arasında yaşanan bu anlaşmazlık sonrasında kişinin yakınları mahkemeye başvurarak haklarını aramak istediler. Mahkemede tüketici yakınları gerekli ifadeleri verdiler. Bankanın haklarını gasp etmeye çalıştığı ve herhangi bir şekilde yardım etmedikleri belirlendi. Bunun ardından banka tarafından emsal nitelikte olacak bir karar verildi ve bankanın bu borcu karşılaması gerektiği belirtildi. Karar banka tarafından temyize götürüldü.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol