kapat ikonu

Banka hesabı nasıl kapatılır? Kullanılmayan banka hesapları ne oluyor?

Banka hesaplarını kapatmak isteyen vatandaşlara kolay yöntemler araştırıyor. Peki banka hesabı nasıl kapatılır?

  • Kredi
  • 14 Ekim 2019 16:36
  • Son Güncelleme: 14 Ekim 2019 16:41

Vatandaşlar kullanmadıkları ya da artık fazla geldiğini düşündüğü banka hesaplarını nasıl kapatacağını araştırıyor. Bankalar ise müşterilerini kaybetmemek için bazı zamanlarda hesap kapatma işlemini zorlaştırabiliyor. Bu nedenle banka hesabı kapatma işlemini başlatmadan önce hesapta bulunan tüm paranın çekilmesi gerekiyor.

Banka hesabı nasıl kapatılır?

Banka hesabının kapatılması için farklı yöntemler vardır. Kişisel hesaplar, bankalara giderek doldurulan formlarla kapatılmaktadır. Diğer bir seçenek olarak da verilen dilekçe ile bu işlem gerçekleştirilmektedir. İnternet bankacılığının kullanılması durumunda ise bu yolla da talepler iletilebilmektedir. Hesap kapatma sürecine başlamadan önce hesapta borç ya da ödeme olup olmadığına emin olunması gerekmektedir. 6 ay ile 1 yıl arasında kullanılmamış banka hesaplarını kapatma süreci daha kolay ilerlemektedir. Hesapta bakiye olması durumunda ATM üzerinden çekilebilmektedir. Öte yandan hesaptan verilmiş bir otomatik ödeme talimatı varsa hemen iptal edilmesi gerekiyor. E-mevduat hesabına sahip olunması durumunda internet üzerinden hesap kapatma işlemi yapılmaktadır. Banka tarafından alınan kapatma formu ile de bu işlem yapılabilmektedir.

ATM’lerden hesap kapatılır mı?

ATM’den hesap kapatma işlemleri yapılmıyor. Böyle bir işlem yapmak isteyenler banka çalışanları ile görüşmek durumundadır.

Çoklu Hesapları Kapatma

İnternet bankacılığı aracılığıyla çoklu hesap kullanılıyorsa kapatılmak istenmesi durumunda müşteri hesabına girilmesi gerekmektedir. Hesaplarım girildikten sonra hesap detayları bölümünün altında hesap kapatma seçeneği bulunuyor. Buradan kapatılmak istenen hesap seçilir ve onaylanırsa işlem tamamlanmış olur.

Kullanılmayan banka hesabı kendiliğinden kapanır mı?

Banka hesapları 6 ay ile 1 sene arasında işlem yapılmaması durumunda otomatik olarak dondurulur. Bu hesaplar başvuru yapılmadığı sürece kapatılmaz. Dondurulan hesaplar ise yeniden işlem yapıldığında aktif olur.

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol