kapat ikonu

Banka hafta içi ve hafta sonu Eft saatleri

İşlemlerini bankalar aracılığıyla yapan ve parasını bankalarda değerlendiren kişilerin en çok tercih ettiği yöntemlerden birisi de EFT uygulamasıdır. Peki EFT nedir ve EFT nasıl yapılır? İşte detayları...

Havale işlemi yaparken havaleler anında alıcının hesabına aktarılmaktadır. Fakat aynı süre EFT işlemlerinde görülmemektedir. Bundan dolayı müşteriler paranın hesaba anında yatmasından dolayı havale işlemini tercih etmektedir.

Havale işlemlerinin farklı bankalar aracılığıyla yapılması EFT (Elektronik Fon Transferi) adını alıyor ve bu işlemin alt yapısını Merkez Bankası oluşturmaktadır. Dolayısıyla havale işlemleri farklı bankalar arasında yapılacaksa eğer belirli saatlerde yapıldığını mutlaka göz önüne almak gerekir. Tüm bankaların eft saatleri birbirine göre farklıdır. Farklı bankalar arasında yapılan EFT işlemleri en geç saat 17:30’a kadar tamamlanmalıdır. Peki genel itibarıyla eft saat kaça kadar yapılır?

Resmi tatil EFT saatleri

EFT saatleri bankadan bankaya farklılık gösterdiği için müşteriler kendi bankalarının EFT saatini bilmek zorunda. Bankaların büyük bir çoğunluğu sabah saat 09:00 gibi eft işlemlerini başlatır ve akşam 17:30’a kadar sürdürür. Bankaların bir kısmı ise saat 16:00’a kadar EFT işlemini devam ettirir. Eğer müşteri eft işlemini saat 17:30’dan sonra gerçekleştirirse diğer banka hesabına ertesi gün geçer. Hafta sonu EFT yapan kişilerin işlemleri yeni haftanın ilk iş günü olan Pazartesi gününe kalır. Aynı şekilde resmi tatil günleri de eft işlemi yapılamaz. Resmi tatilin bitmesi ile birlikte para karşı tarafın hesabına yatar. EFT işlemini gerçekleştirmeden önce işlemin resmi tatile denk gelip gelmediğine mutlaka dikkat edilmeli.

Bankaların EFT saatleri birbirine farklılık gösterdiği için müşteriler çoğu zaman büyük sıkıntı yaşamaktadır. Dolayısıyla tüm bankaların eft saatlerini tek bir saat sistemi üzerine ayarlamakta fayda var. EFT saati farklı olduğu için müşterilerin karşı tarafa yatırdığı ücrette gecikme olabiliyor. Bu durum pek çok müşterinin sıkıntı yaşamasına neden olmaktadır. Kısacası müşteriler hangi bankalar ile çalışacaksa mutlaka karşı tarafın eft saatlerini öğrenmeli. Bunu öğrenmek için ise bankaların resmi web sayfalarını ziyaret ederek gerekli bilgileri almak mümkün.

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol