kapat ikonu

Bamya Fiyatları Altınla Yarışıyor

Çiçek bamyası son zamanlarda çeyrek altınla yarışır oldu. Son zamanlarda kilosunun 130 liradan satışa çıkarıldığı ifade edildi.

Çiçek bamyası son zamanlarda çeyrek altınla yarışır oldu. Son zamanlarda kilosunun 130 liradan satışa çıkarıldığı ifade edildi.
 
Mevsim şartları gereği hasat zamanı gelen çiçek bamyanın son dönemlerde fiyatının artması büyük şaşkınlığa sebep oldu. Taşova Belediyesi tarafından desteklenen üretimler bu anlamda ülkenin pek çok bölgesine dağıtımı gerçekleştiriliyor.
 
Nisan ayında ekimi yapılan ve bu aylarda toplanan bamyalar kadınlar tarafından sabahın ilk ışıkları ile hasat ediliyor. Ardından çiçeği ile birlikte toplanan bamyalar küçük iğneler yardımıyla bir ipe diziliyor. Ardından güneşe bırakılarak kuruması için gerekli çalışmalar yapılıyor. Kurumuş hali ise son dönemlerde 130 liradan satışa sunuluyor.
 
Son derece zahmetli bir süreçten geçmesi ile birlikte satış fiyatlarının da arttığı ifade ediliyor. Kuru olarak tüketilmesi ile birlikte uzun yıllar tüketilmesi amaçlanıyor. Ayrıca kilo fiyatının 130 liraya kadar yükselmesi sebebiyle hem görünüş hem de fiyat açısından çeyrek altın ile kıyaslanmaya başladı. Besin değerinin yüksek olması ve pek çok faydasının bulunması nedeniyle bamyanın fiyatlarının yüksek olduğu ifade ediliyor.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol