kapat ikonu

Balıkçıların yüzünü güldüren gelişme

Marmara Denizi’nde yakalanan 2 metrelik kılıç balığı, Beylikdüzü’nde sergileniyor.

  • Sektörel
  • 03 Kasım 2018 16:32
  • Son Güncelleme: 03 Kasım 2018 16:57
Marmara Denizi'nde hamsi sürüsü içerisinde balıkçıların ağlarına takılan 2 metrelik kılıç balığı sergilendiği Beylikdüzü'nde vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Balıkçıların ağına takılan kılıç balığının Çanakkale açıklarından Beylikdüzü’ne getirildiği öğrenildi. 2 metrelik kılıç balığı, sergilendiği Beylikdüzü’nde büyük ilgi ile karşılansa da onu görenler şaşkınlıklarını gizleyemiyor. Konu ile ilgili görüş bildiren ‘’Balıkçı Kenan’’ yıllardır balıkta bolluğun olmadığını hatırlatarak, bunun bolluk anlamına geldiğini kaydetti. Balcı, yapılan arıtmalardan dolayı da Cumhurbaşkanı Erdoğan’a teşekkür etti.
 
ÇANAKKALE’DEN BEYLİKDÜZÜ’NE GETİRİLDİ
 
Marmara Denizi'nin Çanakkale Boğazı'na yakın bölümünde hamsi sürüsü içerisinde gezen bir kılıç balığı balıkçıların ağına takıldı, Beylikdüzü’ne kadar geldi.
 
Balıkçıların yüzünü güldüren gelişme-1
 
2 METRELİK KILIÇ BALIĞINI GÖRENLER ŞAŞKIN
 
Yaklaşık 2 metre olduğu belirtilen kılıç balığı, İstanbul’un Beylikdüzü ilçesinde bulunan Yeşil Vadi’deki Balıkçı Kenan Tesislerine getirilerek sergilenmeye başladı. 2 metrelik kılıç balığı, hem vatandaşların ilgisini çekti hem de görenleri şaşkına çevirdi.
 
Burada sergilenen 2 metrelik kılıç balığı, ilgi odağı olurken, balık satın almaya gelenler şaşkınlıkla korkuyu aynı anda yaşadı.
 
‘’ALLAH’IM VERDİĞİN NİMETLERE ŞÜKÜRLER OLSUN’’
 
Yıllardır Beylikdüzü’nde balıkçılık yapan ve "Balıkçı Kenan" olarak tanınan Kenan Balcı, 10 yıl aradan sonra balık bolluğu yaşandığını belirtti. Balcı, "Kılıç, palamut, kalkan, hamsi, Allah’ü teâlâ bol bol verdi. Allah'ım senin verdiğin nimetlere şükürler olsun." sözleriyle bu yılki yaşanan balık bolluğa sevincini dile getirdi.
 
Balıkçıların yüzünü güldüren gelişme-2
 
‘’HALKIMIZ UCUZ OLAN BALIKLARI TERCİH ETSİN’’
 
Balcı, balık bolluğunun kendilerini çok mutlu ettiğini vurgulayarak, halkın ucuz olan balıkları tercih etmeleri yönünde uyarılarda bulundu. Ucuz balığın çok çıktığı anlamına geldiğini ifade eden Balcı, uzun yıllar sonra denizin her köşesinin balık olduğunu kaydetti.
 
‘’BOLLUK ANLAMINA GELİYOR’’
 
Kılıç balığının Marmara'da hamsi sürüsünün içinde yakalandığı bilgini paylaşan Balcı, bunun bolluk anlamına geldiğini söyledi.
 
İstavritin 20-23 liradan, 1 kilonun üzerindeki palamutların da 20 liraya satıldığını dile getiren Balcı, bazı insanların palamut yemekten bıktıklarını söylediklerini hatırlatarak, palamuttan bıkılmayacağını, tava, ızgara, buğulama yapılarak çeşitli türlerde tüketilmesi gerektiğine değindi.
 
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’A TEŞEKKÜR
 
Türkiye Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’a da bu vesileyle teşekkür ettiğini bildiren Kenan Balcı, arıtmaların çoğaldığını ve bu sayede Marmara ve Karadeniz'in suyunun temizlendiğini söyledi. Balcı, bütün balık çeşitlerinin girmeye başladığı bilgisini de vererek, palamut gibi diğer balık çeşitlerinin de bol olmasını beklediğini ifade etti.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol