kapat ikonu

Balıkçılar umudunu mezgide bağladı

Batı Karadeniz'deki balıkçıların, 15 Nisan'da son bulacak sezon öncesi umudunu mezgide bağladığı aktarıldı.

  • Sektörel
  • 14 Şubat 2019 23:26
  • Son Güncelleme: 14 Şubat 2019 23:37
Gazetecilere açıklamalarda bulunan Kozlu Su Ürünleri Kooperatifi İkinci Başkanı Ergün Kayhan, balık sezonunun iyi başladığını fakat devamının aynı şekilde gelmediğini ifade ederek, Batı Karadeniz'de balığın azaldığını söyledi. Bu sezon hamsinin çok yakalandığını anımsatan Kayhan, ancak yakalanan hamsinin iç piyasaya gitmediği için 10 TL’den aşağıya düşmediğini açıkladı.
 
Sezon 15 Nisan’da sona erecek
 
Sezonun 15 Nisan'da sona ereceğini anımsatan Kayhan, balıkçıların bazen ekonomik değeri fazla olmamasına rağmen kefal yakaladığını öne sürerek, şimdi kalkancılığın başlayacağını ilan etti. Kayhan, kalkan balığının da çok değerli bir balık olduğunu savunarak, şu anda kilogramı 150-160 TL arasında değiştiğini bildirdi.
 
Şu anda umut mezgitte
 
Pahalı bir balık olduğu için her vatandaşın yiyemediğinden dert yanan Kayhan, sürdürülebilir balıkçılık bakımından bu sene çok bereketli olduğunu, balık yönünden çok zengin geçtiğini dile getirerek, şu an hamsinin çıkmadığını vurguladı. Kayhan, hamsinin şu an Gürcistan'da avlandığını, bütün balıkçı takımlarının Gürcistan'a gittiğine işaret ederek, şu anda umudun mezgitte olduğunu savundu.
 
Avlanma hava koşullarıyla orantılı
 
Onun da trolle anca avlanabildiğinden bahseden Kayhan, bazen dip avcılığının da yapıldığını aktararak, bunun da Türkiye ekonomisine katkısının çok az olduğunu vurguladı. Kayhan, tezgâhlarda balık çeşitliliğinin fazla olmadığını ileri sürerek, avlanmanın hava koşullarıyla doğru orantılı olduğunu anlatarak, balığın kilogram satış fiyatının istavritte 15, mezgitte 25-30, hamside 15-20 TL arasında satıldığını duyurdu.
 
Bu sene mezgit sevindirdi
 
Kayhan’ın ardından konuşan Giresun Piraziz Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Hamdi Arslan ise hamsinin arkasından denizlerde şu anda mezgit ve istavrit avı yapıldığını söyledi. Mezgitin daha fazla kıyı balıkçılarınca avlandığı bilgisini paylaşan Arslan, avcılığın geçen seneye kıyasla iyi gittiğini, havaların da iyi olduğunu ve denize giden teknelerin boş dönmediğini aktardı. Tekne başı ortalama 50-100 kilogram arasında mezgit avlandığına işaret eden Arslan, avcılığın geçen seneye göre yarı yarıya arttığını vurgulayarak, kıyı balıkçılarının avladığı mezgitin standartların üzerinde olduğunu iddia etti.
 
Ucuz mezgide aldanmayın
 
Arslan, bundan sonra avlanacak başka balığın olmadığını anımsatarak, mayıs ve haziran ayına kadar hava koşullarının uygun gittiği sürece mezgitin tezgâhlarda olacağını duyurdu. Teknelerden 7-10 TL’den çıkan mezgitin tezgâhlarda 15-20 TL’ye kadar satışa sunulduğunu anlatan Arslan, tüketicilerin ucuz mezgide aldanmamasını istedi.
Etiketler
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol