kapat ikonu

Balıkçılar av sezonunda mutlu

Karadenizli balıkçıların, geride kalan iki aylık av sezonunda yaşanan balık bolluğundan memnun kaldığı öğrenildi.

  • Sektörel
  • 07 Kasım 2018 10:31
  • Son Güncelleme: 07 Kasım 2018 10:36
1 Eylül'de Türkiye Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan öncülüğünde "Vira bismillah" diyerek denize açılan Karadenizli balıkçıların, geride kalan iki aylık av sezonunda yaşanan balık bolluğundan memnun kaldığı öğrenildi. Sinop Abalı Su ürünleri Kooperatifleri Birliği Başkanı Ömer Tuncer, bu sene balık bolluğunun yaşandığını, bundan dolayı balıkçıların yüzlerinin güldüğünü söyleyerek, hamsi sezonunun da böyle geçmesi hâlinde bu sezonu iyi bitireceklerini kaydetti. Tuncer, tezgâhlarda balık bolluğu olduğunu bilgisini paylaşarak bu durumdan memnun olduklarını dile getirdi.
 
BALIKÇILARIN YÜZÜ GÜLÜYOR
 
Balıkçılar, 1 Eylül'de "Vira bismillah" diyerek denize açıldı. Bu sene her yerde bolluk yaşandığı kaydedilirken, Karadenizli balıkçılar da, geride kalan iki aylık sürede denizlerde yaşanan balık miktarından dolayı memnuniyetlerini aktardı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başlattığı balık avı sezonunun start alması ile birlikte ekmeğini denizden çıkaran Karadenizli balıkçıların, yüzü gülüyor.
 
Bu sene özellikle bolca palamut avlayan balıkçılar, önümüzdeki hafta başlaması beklenen hamsi sezonundan da umutlu.
 
BU SENE YAŞANAN BOLLUK MEMNUN ETTİ
 
Av sezonunun iki aylık bölümünü geride bıraktıklarını hatırlatan Sinop Abalı Su ürünleri Kooperatifleri Birliği Başkanı Ömer Tuncer, büyük umutlarla başlayan sezondan genel anlamda memnun olduklarını ifade etti. Tuncer, bu yıl palamutta yaşanan bolluğun memnuniyet verici olduğunu aktararak balıkçıların yüzlerinin güldüğünü söyledi.
 
Tuncer, hamsinin de bol olması durumunda çok iyi bir sezonu geride bırakacaklarını belirterek, bu sezon palamut başta olmak üzere avlanan balık miktarlarının da yüzleri güldürdüğünü anlattı.
 
BU YIL HARİKA BİR SEZON GEÇİRECEĞİZ
 
Şu an tek arzularının sezonun geri kalanında balığın bollaşarak devam etmesi olduğunu dile getiren Tuncer, hamsi sezonunun yaklaştığını vurguladı. Tuncer, ‘’Şayet palamutta yaşadığımız bolluk hamside de yaşanırsa bu yıl harika bir sezon geçireceğiz. Bununla birlikte dip balıkları denilen, mezgit, barbunya ve istavrit gibi balıklarda da bu sene bolluk yaşandı." İfadelerini kullandı.
 
TEZGÂHLARDA ÇEŞİTLER BOL
 
Sinop iskelesine avladıkları bol miktarda balıkla dönen Karadenizli balıkçılar, iskeleye yaklaştı, teknelerden kasalara koydukları balıkları halkın lezzetine sundu. Kefal, tirsi, mezgit, izmarit ve palamut gibi balık çeşitlerine vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi. Balıkların kilogramları ise 10 ila 25 Türk lirası arasında değişen fiyatlarla satışa sunuluyor.
 
Yıllardır balıkçılık yaptığını söyleyen Kenan Temel de balık bolluğundan dolayı memnun olduğunu kaydederek, bu sezonun bereketli geçtiğini anlattı.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol