kapat ikonu

Balıkçılar av sezonuna geç başlayacaklar

Balık avlama sezonunun Eylül ayı itibari ile başlaması planlanırken Kurban Bayramı sürecin biraz daha uzamasına neden oldu.

Balık avlama sezonunun Eylül ayı itibari ile başlaması planlanırken Kurban Bayramı sürecin biraz daha uzamasına neden oldu.
 
Balık türünün ve sayısının artması denizlerde kuraklığın engellenmesi için hükümet tarafından verilen destekler sonrasında yılın belirli dönemlerinde balıkçıların avlanmaları için yasak konuluyor. Bu yasağa uymayanlar için büyük para cezaları ve caydırıcı olması için hapis cezalarının verildiği biliniyor. Bu yıl Nisan ayı itibariyle konulan avlanma yasağının Eylül ayının başında son bulması bekleniyor. Uzun zamandır büyük bir heyecanla bekleyen balıkçıların bu konuda çeşitli hazırlıklar içerisine girdikleri öğrenildi.
 
1 Eylül tarihinde denizlerde balıkçılar tarafından büyük bir hareketliliğin olması bekleniyor. Av yasağının bitecek olması sebebiyle yırtık olan ağlar onarılıyor. Tekneler elden geçirilirken balık tutmaya yarayacak olan tüm ekipmanların hazırlanmaya başladığı belirtildi. Bu süreç içerisinde 1 Eylülde balıkçılar denize açılmaya hazırlanıyordu. Ancak bu süreçte kurban bayramının gelecek olması planlarda birtakım değişikliklerin yapılmasına neden oldu. 1 Eylül tarihi kurban bayramının ilk günü olduğu için tutulan balıkların tercih edilmesi imkansız görünüyor. Tezgahlarda bekletecekleri balıklardan zarar etmek istemeyen balıkçılar süreci iki gün daha ertelemeyi tercih ettiler.
 
Ortak olarak alınan karar sonrasında av yasağının kalktığı 1 Eylül yerine denize açılmak ve balık avlamak için 3 Eylül tarihinin tercih edileceği öğrenildi. Bu yıl bereketli bir sezonun geçirilmesi beklentiler arasında yer alıyor.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol