kapat ikonu

Bal Fiyatları Tepkilere Neden Oldu

Bal sektöründe meydana gelen tekelleşme sorunu sebebiyle marketlerde 50 liraya satılan balların kilosunun üreticiden 9 liraya alındığı ortaya çıktı.

Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği tarafından yapılan açıklamalarda kilogramı 9 ile 12 lira arasında alınan balların market raflarındaki fiyatları adeta dudak uçuklattı. Bu süreçte market raflarına ulaşan balların kilosunun 45 lira ile 50 lira arasında değişiklik gösterdiği öğrenildi. Aradaki uçuk farklar ise çeşitli tartışmaları beraberinde getiriyor.
 
Türkiye'nin yıllık olarak ortalama olarak 110 bin tonluk bal üretimi gerçekleştirdiği öğrenildi. Üretimlere bakıldığı zaman Çin'in üretimlerinin ardından ikinci sıraya yerleştiği ve dünya sıralamasında önemli bir yere sahip olduğu ifade edildi. Üretimlerde dünya ikincisi olmamıza rağmen fiyatların market raflarında giderek yükselmesi çeşitli tartışmalara neden oldu.
 
Bu sene yağışların yoğun olması arı üreticilerinin yüzünü güldürmeye başladı. Özellikle Nisan ayından sonra Ağustos ayına kadar büyük bir kuraklık olmaması halinde toprağın yağışlardan dolayı nemini çok iyi bir şekilde aldığı belirlendi. Böylece yağışların ve nemli toprağın çiçeklerin çeşitliliği açısından son derece önemli olduğu ifade edildi.
 
Marketlerdeki Fiyatlar Tartışılıyor
 
Çiçek balında önceki yıllarda şartların uygun hale gelmemesi sebebiyle yüzde 50 oranında bir verim kaybı yaşandığı öğrenildi. Ayrıca ülkenin bazı bölümlerinde toplu arı ölümlerinin yaşanması süreci olumsuz etkilemişti. Ölümlerin sebebi ise tarımsal ilaçlar olarak belirlenmişti.
 
Bal sektöründe meydana gelen tekelleşme sorununun özellikle üreticiler tarafından mutlaka çözüme ulaştırılmasının beklendiği açıklandı. Tekelleşme sorunu hakkında bakanlıklardan yardım isteyen üreticiler marketlerdeki 50 liralık balların üreticiden 9 liraya alındığını ifade ettiler.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol