kapat ikonu

Bakliyatta market fiyatlarında düşüş sağlandı

TMO Genel Müdürü Güldal, TMO’nun tüketicilere yönelik uygun fiyatlardan yaptığı perakende satışların ardından yüksek izleyen market fiyatlarında bir miktar düşüş görüldüğünü bildirdi.

  • Sektörel
  • 09 Şubat 2019 12:06
  • Son Güncelleme: 09 Şubat 2019 12:13
Gazetecilere konuşan Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Genel Müdürü Ahmet Güldal, bakliyat fiyatlarını yıl boyunca takip ederek üretici ve tüketicinin mağdur olmaması adına gereken tüm tedbirleri aldıklarını ifade ederek, TMO’nun tüketicilere yönelik uygun fiyatlardan yaptığı perakende satışların ardından yüksek izleyen market fiyatlarında bir miktar düşüş görüldüğünü söyledi.
 
Et ürünlerine eş değer protein sağlıyor
 
10 Şubat Dünya Bakliyat Günü vesilesiyle değerlendirmede bulunan Güldal, yemeklik baklagillerin yağ oranının düşük, karbonhidrat oranının yüksekliği sebebiyle besleyici olduğunu dile getirerek, bakliyatın, besin değeri bakımından et ürünlerine eşdeğer protein sağlayıp, günlük enerji ihtiyacının yüzde 15-20'sini karşılayabildiğini belirtti. Güldal, bakliyatın sağlık bakımından obezite, diyabet ve bazı kronik rahatsızlıklarla mücadelede tüketilmesi gereken gıdaların başında geldiğini ifade ederek, baklagillerin, tarla bitkileri ekim alanları içinde tahıllardan sonra ikinci sırada bulunduğuna işaret etti.
 
TMO’ya 25 senelik aradan sonra geçen sene bakliyat alım görevi verildi
 
Türkiye’nin neredeyse her bölgesinde yetiştirilen yemeklik tane baklagillerin Türk mutfağının ve özellikle dar gelirli ailelerin protein kaynağı olduğunu vurgulayan Güldal, TMO'ya 25 senelik aradan sonra geçen yıl bakliyat alım görevi verildiğini hatırlatarak, üretimde geçen seneki artışa bağlı olarak piyasa fiyatlarındaki muhtemel düşüşün üreticileri mağdur etmemesi adına hasatla beraber peşin alım yaptıklarına dikkati çekti. Güldal, bu doğrultuda, Türkiye genelinde 8 bin 120 üreticiden toplamda 96 bin ton nohut, bin 530 üreticiden toplamda 14 bin ton da yeşil mercimek alımı yaptıklarını, buna karşın da 9 bin 650 üreticiye toplam 314 milyon TL ödeme yapıldığını aktararak, ürün arzının tamamlanması ile birlikte eylül ayında alımlara son verildiğini kaydetti.
 
Üretici, tüketici ve sektör paydaşlarının mağdur olmaması adına tedbirler alındı
 
Alımların tamamlanması ile birlikte kurum stoklarında yer alan nohutların toptan ve perakende olarak satışa sunulduğunu belirten Güldal, bu ürünle beraber mercimeğin, TMO'nun satış büfelerinin yanında elektronik ortamda www.ePTTavm.com internet sitesi üzerinden de perakende olarak satıldığı bilgisini paylaşarak, hububat ve bakliyat ürünlerinin piyasa fiyatlarını sene boyunca yakından takip ettiklerini, üretici, tüketici ve sektör paydaşlarının mağdur olmaması adına gereken tüm tedbirleri aldıklarını duyurdu.
 
Güldal, TMO’nun hasat dönemi fiyat açıklayıp arz fazlası ürünü satın aldığını ve olası üretici mağduriyetini önlediğini savunarak, TMO’nun tüketicilere yönelik uygun fiyatlardan yaptığı perakende satışların ardından market fiyatlarında bir miktar düşüş yaşandığını yineledi.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol