kapat ikonu

Bakanlıktan etiket düzenlemesi

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yapılan görüşmelerin ardından tüketicileri bazı konularda yanlış etkilediği düşünülen etiketlere yeni düzenlemeler getirildi.

  • Gündem
  • 31 Temmuz 2017 10:50
  • Son Güncelleme: 31 Temmuz 2017 17:52
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yapılan görüşmelerin ardından tüketicileri bazı konularda yanlış etkilediği düşünülen etiketlere yeni düzenlemeler getirildi.
 
Son dönemlerde Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından ürünlerin üstlerine basılan etiketler konusunda çeşitli kısıtlamaların yapıldığı ve tüketicilerin bu konularda yanlış yönlendirildiği iddia edilmişti. Tüm bu durumların ardından Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı düzenlemiş olduğu toplantılarda durumu masaya yatıracak çeşitli çalışmalar yaptıklarını belirttiler. Etiketlerin yanıltıcı olmaması için bazı kriterlere göre belirlenmesi ve bazı kırmızı çizgilerin çekilmesi gerektiğine karar verildi. Örneklerle birlikte yapılan açıklamaların ardından hakiki ve gerçek gibi ibarelerin kullanılmasının doğru olmadığına karar verildi.
 
Margarin tüketiminin yüksek olduğu belirlenirken bazı paketlerin üzerinde genel olarak tereyağını andıran bazı ibarelerin bulunduğu tespit edilmişti. Bu ibarelerin ortadan kaldırılması ve vatandaşların yanıltılmasının engellenmesi için fotoğrafların düzenlenmesine karar verildi. Bu konuda üreticilerin dikkatli olmaları gerektiği belirtildi. el yapımı ibarelerine de sınırlama getirildi. Her yapılan ürün el yapımı olarak sarılmayacak. Hangi aşamasa makinenin kullanıldığı ibarenin kullanılıp kullanılmaması açısından son derece önemli olacak. Geleneksel teriminin her ürün karşısında kullanılmasının doğru olmadığı belirtildiği için bu konuda ciddi sınırlamaların getirildiği öğrenildi.
 
Taze sıfatının da alışılmadık ürünler için kullanılabileceği ve bunda herhangi bir hatanın bulunmadığı tespit edildi. Bu konuda yürütülen çalışmalar sonrasında biraya taze sıfatının eklenebileceği özellikle belirtildi. Trans yağ kullanımının sağlığa zararlı olmasından dolayı bu konuda sınırlandırmalar getirildi.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol