kapat ikonu

Bakanlıktan Ankara'daki ekmek zammına müdahale!

Ticaret Bakanlığı tarafından Ankara'da yapılan yüzde 25'lik ekmek zammına müdahale edildi.

  • Gündem
  • 02 Ekim 2018 09:27
  • Son Güncelleme: 03 Ekim 2018 00:46
 
Bakanlıktan, Ankara'da ekmek fiyatlarına yapılan yüzde 25'lik zamma ilişkin yazılı bir açıklama yapıldı.
 
Açıklamada yönetmelik çerçevesinde, iller veya ilçelerde esnaf için ilgili ve sanatkârlar odalarının, tacirler için ise ticaret odalarının fiyat tarifelerini belirlediği vurgulandı.
 
BAKANLIKTAN SÜREÇ BİLGİLENDİRMESİ
 
Açıklamada; Ticaret İl Müdürü ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü ile esnaf ve sanatkârlar odaları birliği, ticaret odası veya ticaret ve sanayi odası yönetim kurulu, tarifeyi düzenleyen oda ve ilgili belediyenin temsilcilerinden oluşan heyetin değerlendirmesi alınarak, ‘Değerlendirme sonucu yönetim kurulunca ekmek tarifesine ilişkin teklif oluşturulur’ tarzında ifadelerle alınabilecek kararlar ile ilgili izlenmesi gereken süreç hakkında bilgi verildi.
 
ODA MECLİSİ ONAYLAR
 
Söz konusu hazırlanan teklif, bakanlığın da ayrıca görüşü alındıktan sonra yapılacak ilk toplantıda oda meclisinin onayına sunulur. Bu yolla hazırlanan tarifelerin ancak oda meclisinin onayı ile yürürlüğe girebileceği yönünde süreç hakkında bilgilere yer verilen açıklamada, belirlenen tarifelerde de sürecin benzer olduğuna dikkat çekildi.
 
BAKANLIK GÖRÜŞÜ ALINMADAN TARİFE BELİRLENEMEZ
 
Açıklamada ayrıca; ekmek fiyat tarifesinin belirlenmesine ilişkin mevzuatta yer alan usul ve esaslara uymadan, bakanlık görüşü alınmadan, tarife belirlenmesinin mümkün olmayacağının altı çizildi.
 
ÜRETİCİ LEHİNE MALİYET AVANTAJI SAĞLANDI
 
Bakanlık tarafından 28/09/2018 tarihinde yürürlüğe konulan yönetmelikle, ilgili tüketim mallarının satışının yapıldığı işletmelerde belirlenen fiyat tarifeleri üzerinden üreticiye birim miktar başına tarifedeki azami fiyatın yüzde 85'inden daha az ödeme yapılamayacağı düzenlenmiş ve hâlihazırda 28.09.2018 itibarıyla alınan kararın mevcut tarifede değişiklik yapılmaksızın üretici lehine önemli ölçüde maliyet avantajının sağlandığı belirtildi.
 
ANKARA’DA EKMEK 1 LİRANIN ÜZERİNDE SATILAMAZ!
 
Halkın temel gıda maddesi olan ekmeğin spekülatif bir şekilde artırılmasına dair haksız ve yersiz girişimlerin kontrol edildiği, bakanlığın Ankara’da uygulanan tarifenin 200 gram ekmeğin fiyatının da 1 lira olacak şekilde uygulanmasını ve 1 liranın üzerinde satılmasının uygun olmadığı yapılan açıklamada ifade edildi.
 
BAKANLIĞIN GÖRÜŞÜ OLMADAN YAPILAN ZAM HÜKÜMSÜZDÜR
 
Son olarak bakanlığın görüşü alınmadan uygulamaya konan ekmek zam fiyat tarifelerinin hükümsüz olduğu açıklandı.
 
VALİLİK, KARARI İPTAL ETTİ
 
Ankara'da 200 gram ekmek fiyatının 1 TL'den 1,25 TL'ye yükseltildiği haberlerinin ardından Valilik, yapılan zammın iptal edildiğini duyurdu.
VALİLİK, KARARI İPTAL ETTİ
 
Dün Ankara'da 200 gram ekmek fiyatının 1 TL'den 1,25 TL'ye yükseltildiği haberlerinin ardından Ankara Valiliği tarafından bugün yapılan açıklamada, ekmeğe yapılan zammın iptal edildiği duyuruldu.
 
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol