kapat ikonu

Bakanlıklar İşbirliğine Gitti

Sanayi alanında ithalat bağımlılığını azaltmak ve gelirleri artırmak için 4 farklı bakanlığın bir araya gelerek işbirliği yaptığı açıklandı.

Sanayi alanında ithalat bağımlılığını azaltmak ve gelirleri artırmak için 4 farklı bakanlığın bir araya gelerek işbirliği yaptığı açıklandı.
 
Sanayi ve ekonomi alanında dışarıya olan bağımlılığın azaltılmasını sağlamak amacıyla bir süredir Bakanlıklar arasında görüşmeler devam ediyordu. Bu görüşmeler çerçevesinde Maliye Bakanlığı, Ekonomi Bakanlığı, Bilim ve Sanayi Bakanlığı ile Ticaret Bakanlığının görüşmelere devam ettiği biliniyordu.
 
4 farklı bakanlığın bir araya gelerek yapmış olduğu görüşmelerin ardından rekabet gücünü artıracak birtakım çalışmaların yapılmasına karar verildi. Bakanlıkların birleşimi ile birlikte Yerlileştirme Yürütme Kurulu kurulmuş oldu. Bu kurulla birlikte ithalat oranlarının düşürülmesi ve ihtiyaçların tamamen ülke içerisinde karşılanması bekleniyor.
 
Resmi Gazete ile birlikte yayınlanan kararın ardından yapılan çalışmaların resmen hayata geçirilmesi amaçlanıyor. rekabet gücünü artırarak üretimleri artıracak birtakım çalışmaların yapılması planlanıyor. Alınan karar sonrasında gündemde olan konuların görüşülmesi için yapılan çalışmalara Bakanlarında katılması ve çalışmaları bizzat kontrol etmeleri bekleniyor. Kurulun çalışmalara öncelikli olarak ortak bir akıl oluşturmak suretiyle daha sonrasında yurt içi piyasanın uluslararası piyasalara entegre edilmesi ile oluşacak şeklinde kararların alındığı açıklandı.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol