kapat ikonu

Bakanlık Sinema Sektörüne Büyük Yatırım Yapacak

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından sinema sektörünün desteklenmesi için yeni desteklerin getirileceği açıklandı. Verilecek toplam destek miktarı ise 32 milyon 350 bin olarak ifade edildi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı uzun zamandır sinema sektörüne destek veriyor. Sinema sektörü çerçevesinde ilk filmini yapacak olan yönetmeler ve uzun metrajlı kurgu film yapan türlerde 38 projenin devlet desteği almasına karar verildi. Bunun için verilecek toplam destek miktarının 32 milyon 350 bin lira olmasına karar verildi.
 
Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen projeler kapsamında ilk filmini gerçekleştirecek olan yönetmenlere ve uzun metrajlı kurgu film yapım türler çerçevesinde 38 projenin belirlendiği öğrenildi. Bu projelere verilecek toplam destek miktarı ise her geçen yıl biraz daha artırılıyor. Bu yıl verilecek destek miktarının 32 milyon 350 bin liralık destek olacağı ifade edildi.
 
Proje Destek Toplantısı Düzenlenecek
 
2019-2 sayılı Sinema Destekleme Kurulu tarafından projenin ve desteklerin kararları açıklandı. Bakanlıktan konu hakkında yazılı bir açıklama yapıldı. 14 kişilik Denetleme Kurumu tarafından projelerin detayları ile birlikte değerlendirildiği öğrenildi. Deneyimlerden yola çıkarak sektörün geliştirilmesi için yeni projelerin desteklenmesine karar verildi. Bu süreçte 3 uzun metrajlı filmin seçilerek desteklenmesine karar verildi. İlk kez Ocak ayında Türk sinemasının gelişimini sürdürebilmesi ve bakanlık tarafından sürecin geliştirilmesi için verilecek desteklerin her geçen gün biraz daha artırılması amaçlanıyor.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol