kapat ikonu

Bakanlık 'haksız fiyat artışını' sıkı şekilde denetliyor

81 ticaret il müdürlüğü tarafından 3 bin 974 firmada toplamda 69 bin 200 ürünün denetimi yapıldı.

Ticaret Bakanlığı yaptığı açıklamasında haksız fiyat artışına yönelik 81 ticaret il müdürlüğü kanalıyla 3 bin 974 firmada, toplam 69 bin 200 ürünün denetlendiğini kamuoyuyla paylaştı.
 
Ticaret Bakanlığı tarafından, haksız fiyat artışına yönelik 81 ticaret il müdürlüğü kanalıyla bugün itibarıyla 3 bin 974 firmada, toplam 69 bin 200 ürünün denetlendiği bilgisi açıklandı.
 
TÜKETİCİLER KORUNACAK, İŞLETMELERİN ZARAR GÖRMESİ ENGELLENECEK
 
Bakanlıkça alınan karar doğrultusunda döviz kurlarındaki yaşanan spekülatif dalgalanmaların bazı mal ve hizmet maliyetlerini yukarı doğru çıkaracak şekilde değiştirmesine neden olmadığı hâlde "döviz kaynaklı maliyet artışı" iddiasının arkasına saklanarak fiyatlarda artış yapan işletmelere karşı tüketicilerin korunması ve aynı zamanda haksız rekabet karşısında işletmelerin zarar görmemesi için gerekli önlemlerin alınmasının zorunlu hâle getirildiği bildirildi.
 
GEREKLİ TEDBİRLER ALINACAK
 
Söz konusu açıklamada Türkiye'de uygulanan liberal ekonomik sistemde bir mal veya hizmetin fiyatının arz ve talep dengesine bağlı oluşmasının esas kabul edildiği ifade edilirken, piyasalarda tam rekabetin sağlanamaması durumunda kamunun piyasa aksaklıklarını gidermek adına gerekli olacak tedbirleri almasının özellikle tüketicilerin zarar görmemeleri bakımından önemli olduğu vurgulandı.
 
DÖVİZ KURUNDAN ETKİLENİYORMUŞ GİBİ HAREKET EDENLER
 
31 Ağustos’ta yürürlüğe giren "Ticari Reklam ve Haksız Ticari Uygulamalar Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik" kapsamında girdi maliyeti ve döviz kuru artışı gibi fiyat artışından etkilenmemesine rağmen "bu durumlardan etkileniyormuş" gibi tüketiciye ulaştırılan mal ya da hizmetin satış fiyatı konusunda haklı bir gerekçe olmadan artış yapanlara yönelik bakanlıkça yapılan açıklamada düzenleme yapıldığı bilgisi verildi
 
AMAÇ SERBEST PİYASAYA MÜDAHALE DEĞİL
 
Bu düzenlemenin hiçbir şekilde serbest piyasa sisteminin işleyişine müdahale etmek olmadığına dikkati çekilen açıklamada düzenlemenin asıl amacının, haksız fiyat artışları ile mağdur edilen tüketicilerin ve haksız rekabet karşısında dürüst ticaret prensiplerine bağlı olarak faaliyet gösteren işletmelerin korunması kapsadığı belirtildi.
 
3 BİN 974 FİRMA DENETLENDİ
 
Ticaret Bakanlığı’na bağlı 81 ticaret il müdürlüğü tarafından toplamda 3 bin 974 firmada, 69 bin 200 ürün denetlendi. Yürütülen incelemelerde 114 firmadan Tüketicinin Korunması ve Piyasa Genel Müdürlüğünce savunma yazıları alındı.
 
Denetim sürecinin devam ettiği belirtilen açıklamada, mevzuat gereği gerekli yaptırımların da uygulandığı bildirildi.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol