kapat ikonu

Bakanlık açıkladı: Kimler büyükanne maaşından faydalanabilecek?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ilk başta 10 pilot bölgede uygulamaya konulacak olan torununa bakan büyükanneye maaş sisteminden kimlerin faydalanabileceğini açıkladı. Uygulamada ayda 450 lira maaş verilecek.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu torunua bakan büyükanneye maaş verilmesiyle ilgili olarak önemli açıklamalarda bulundu. Uygulamayla ilgili Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, torunua bakan büykanneye ayda 450 liralık düzenleme ödeme yapılacak.
 
İlk başta 10 pilot bölgede uygulamaya konulacak olan sistemden kimlerin faydalanmaya hak kazandığı ise açıklandı. Yakın zamanda liste şeklinde herkesin ulaşabileceği şekilde çevrim içi ortamlarda dağıtılacak.
 
Büyükanne maaşı alacak isimler belli oldu. Bakanlığın sitesinden 11:00'de duyurulacak kişilere 450 TL verilecek.
 
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nun yaptığı açıklamalardan konu başlıkları:
 
Asgari ücretin üçte biri gibi bir rakamı büyükanneye uygun gördük. Bu bir emek hakkı değildir. Bu bir ödül, ikramiye, destektir. 10 ilde 6.500 aileye 450 TL verilecek. Hak kazananların ismi Bakanlığın internet sitesinde yayınlandı.
 
Biz AK Parti olarak şunu diyoruz, 18 yaşında seçme hakkını verdiysek, seçilme hakkını da verelim. Biz buradan istiyoruz ki Recep Tayyip Erdoğanlar çıksın. Ama onlar korkuyor Kılıçdaroğulları çıkacak diye. O korku dolayısıyla gençlere 'Ey genç kendini inkar et, hayır de' diyor. Niye kendini inkar etsin? İster siyasetçi olur, ister olmaz. Hakkını cebine koysun. Hakkını niye Kılıçdaroğlu'nun cebinde tutuyor ki.
 
Kılıçdaroğlu'nun '18 yaşında milletvekili olacak, sonra da iki yılda emekli olacak' sözleriyle ilgili) Yanlış, artık kelime tam oturuyor, resmen bilerek söylüyor. Sayın Kılıçdaroğlu burada kesinlikle bilerek duygu sömürüsü ve istismar yapıyor ama bu kadar yalanla bir yere varılmaz.

Torununa bakan büyükanneye maaş uygulamasından kimler yararlanabilir?

 
Maaştan yararlanmak için annenin iki asgari ücretten daha az gelirinin olması ve ailenin toplam gelirin 3 asgari ücretten az olması kriteri aranıyor. Uygulamadan düşük düzeyde gelir sahibi ailelerin yararlanması hedefleniyor. 6 aylıkla 1 yaş arasındaki bebekler için geçerli olacak ve 1 yıllık pilot uygulama yapılacak.
Kaynak:Star Gündem
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol