kapat ikonu

Bakanlar Kurulu’ndan KDV, ÖTV müjdesi!

Bakanlar Kurulu kararı sonrasında 30 Nisan 2017 tarihine kadar bazı elektrikli ev aletlerinin ÖTV’si sıfırlandı. Konut satışını arttırmak için ise KDV düzenlemeleri yapıldı.

KDV, ÖTV oranı ve Damga vergisine ilişkin yeni düzenlemeler Resmi Gazete’de yayımlandı. Böylece bazı elektrikli ev aletlerinin ÖTV’si 30 Nisan tarihine kadar sıfırlandı.

Bakanlar Kurulu, milyonlarca vatandaşı yakından ilgilendiren önemli bir karara imza attı. Bu doğrultuda elektrikli süpürge, çamaşır makinesi, klima, buzdolabı ve bazı elektrikli ev aletleri üzerinden alınan Özel Tüketim Vergisini 30 Nisan tarihine kadar sıfırladı. Ayrıca konut sahibi olmak isteyenler için KDV düzenlemesi yaptı.

Bakanlar Kurulu’nun almış olduğu bir diğer karar ise, gezinti gemileri, tekneler, kotralar ve yatlardan alınan Özel Tüketim Vergisini (ÖTV) süre kısıtlaması olmadan sıfırladı.

Resmi Gazetede bugün yayımlanan konuya ilişkin haberde, klima, derin dondurucular, buzdolabı, bulaşık makineleri, çamaşır makineleri, elektrikli süpürge ve diğer pek çok küçük ev aletlerinde uygulanan ÖTV, 30 Nisan 2017 tarihine kadar kaldırıldı.

Karar sonrasında koltuklar, büro mobilyaları, plastik ve ahşap koltuklar üzerinden alınan ÖTV oranı 30 Nisan tarihine kadar yüzde 8 seviyesine indirildi.

İnşaat sektörü hareketlilik kazanacak

Hükümet yetkilileri, vergi indiriminin bir miktar da olsa vergi kaybına neden olacağını belirtti. Yapılan değerlendirmeler doğrultusunda hem KDV hem de ÖTV’de uygulanan bu indirim bütçeye yaklaşık 1 milyar liraya mâl olacak.

Maliye Bankanı Naci Ağbal, konutta KDV ve ÖTV kararıyla ilgili çok önemli açıklamalarda bulundu. Beyaz eşyadan 30 Nisan tarihine kadar ÖTV alınmayacağını ifade eden Ağbal, konut satıcısı ile alıcısı arasında uygulanan binde 9,48 olan vergiyi yürürlükten kaldırdıklarını belirtti.

Yapılan bu tür düzenlemeler inşaat sektörünü güçlendirerek piyasaya hareketlilik getirecektir. Ayrıca mobilya ve beyaz eşya sektöründe yapılan düzenlemeler de vatandaşın isteklerini karşılama noktasında son derece önemli bir rol oynayacaktır. Vatandaşın bu dönemde alışverişini hızlandırmasına kesin gözüyle bakılıyor. Bu 3 aylık süre zarfında firmalar yeni kampanyalar düzenleyerek ürünlerinin satılması için yoğun bir çaba sarf edecektir.

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol