kapat ikonu

Bakandan Son Dakika Kırmızı Et Açıklaması

Kırmızı et fiyatlarının sürekli olarak artmasından dolayı vatandaşların yaşadıkları mağduriyetlere karşı Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik vatandaşlara önemli uyarılarda bulundu.

  • Gündem
  • 12 Haziran 2017 18:48
  • Son Güncelleme: 13 Haziran 2017 11:49
Kırmızı et fiyatlarının sürekli olarak artmasından dolayı vatandaşların yaşadıkları mağduriyetlere karşı Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik vatandaşlara önemli uyarılarda bulundu.
 
Kırmızı et fiyatlarının sürekli olarak artması vatandaşların alım güçlerini de olumsuz bir şekilde etkilemişti. Vatandaşın artık kırmızı et alamadıkları için yaptıkları şikayetler sonunda sonuç verdi. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik açıklamalarında 'Son aylarda kırmızı et fiyatları çok konuşulmuş, büyük olay haline gelmişti. Bizde bakanlık olarak gerekeni yaptık ve harekete geçtik. Artık çözüm bulmakla birlikte normal fiyatlarda vatandaşlar kırmızı et tüketebilecekler' ifadelerini kullandı.
 
Kırmızı et fiyatlarının hızlı bir şekilde yükselmesinin ardından ülkede hayvan kalmadığı ve ithal edilmesi gerektiği yönünde bazı söylentiler ortaya çıkmıştı. Bu söylentiler sonrasında Bakan Faruk Çelik iddialara ilk kez yanıt verdi. Ülkede hayvan yetiştiriciliği için gereken desteğin verildiğini ifade ederken aynı zamanda hayvan sıkıntısı yaşanmadığını açıkladı. Yapılan değerlendirmeler sonrasında hayvan sayısının yeterli olmasına rağmen fiyatların sürekli olarak yukarı yönlü değişmesindeki en önemli etkenin piyasayı karıştıran spekülatörlerden dolayı kaynaklandığı tespit edildi. Piyasaları karıştırmak, kaos yaratmak ve üzerinden para kazanmak isteyen bazı spekülatörlerin kırmızı et fiyatlarını yükseltmek için hareket ettikleri belirlendi.
 
Bakan Faruk Çelik 'Spekülatörleri durdurmayı başardık. Bir süredir marketlerle sürekli olarak iletişim halindeyiz. Fiyatları düzenli olarak kontrol ediyoruz. Şuan yaptığımız değerlendirmelere göre fiyatların normal seviyelere indiğini tespit ettik. Artık etin kilo fiyatı 33 lira ile 36 lira arasında satılıyor. Vatandaşları bu konuda uyarmamız gerekiyor. Bu fiyatların üzerinde yapılan satışlara itibar edilmemesi gerekiyor. Piyasalarda karışıklı yaratılmasını engellemeliyiz. Yüksek fiyatlar yetkili mercilere şikayet edilebilir. Şuan fiyatlarla ilgili bir sıkıntımız kalması' açıklamalarını yaptı.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol