kapat ikonu

Bakandan mısır üreticilerine müjde

760 liraya alınan mısır, yarından itibaren 950 liraya alınacak.

TMO’nun geçen yıl 760 liraya alınan mısırı yarından itibaren 950 liraya alacağı açıklayan Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli, mısır üreticilerine müjdeyi vererek, ‘’Hayırlı olsun’’ dedi.

‘’TÜRKİYE SON 5 YILDA İSTİKRARSIZLAŞTIRILMAYA ÇALIŞILDI’’

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından bu yıl merkeze bağlı Hoş köyünde gerçekleştirilen, "3. Geleneksel Üzüm Festivali"nde yaptığı konuşmasında Türkiye'nin son 5 yılda "Yargı darbesi", "Gezi Olayları" "Darbe girişimi" ve "Ekonomik darbe" ile bir şekilde istikrarsızlaştırılmaya çalışıldığına işaret etti.

‘’BU GİRİŞİMLERDEN EN ÇOK TARIM SEKTÖRÜ ETKİLENDİ’’

İstikrarsızlaştırma girişimlerine karşılık milletçe sağlam bir duruş sergilediklerini ifade eden Bakan Pakdemirli, bu girişimlerden de en çok tarım sektörünün etkilendiğini vurguladı.

Pakdemirli, artan fiyatlara karşı aldıkları tedbirlerle ilgili Tarım ve Kredi Kooperatifleriyle görüşüp gübrede yüzde 15 indirim, yemde de yüzde 10 indirim sağladıklarını, Türkiye'nin kendi kendine yeterliliğinin devamını sağlamaya yönelik de buğday ve arpada da 5 kuruş olan destek primini 10 kuruşa çıkardıklarını anlattı. Bu konu ile ilgili son olarak Bakan, karkas etin kesim fiyatlarında ithal menşeili olanları 26 liradan 28 liraya çıkardıklarını, yerli olanı da pozitif ayrımcılık olarak desteklendiği için 28 liradan 29 liraya çıkardıklarını anlattı.

Çiftçinin derdini anladığını ifade eden Pakdemirli, en iyi kaliteli üzümü ürettiklerini ancak pazarlamayla ilgili sıkıntılar yaşandığı için yurt dışı odaklı çalışmalar gerektiğinin altını çizdi.

‘’PİYASALAR YAKINDAN TAKİP EDİLİYOR’’

Bakan Pakdemirli Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) olarak piyasaların yakından takip edildiğini, özellikle mısır fiyatında üretici aleyhine bir gelişme olabileceğini gördüklerini ve TMO’nun da geçen yıl 760 liraya alınan mısırı yarından itibaren 950 liraya alacağını açıkladı.

‘’ÜRÜN BEDELLERİ 10 GÜN İÇİNDE HESAPTA OLACAK’’

Ürün bedelleriyle ilgili de üreticilerin endişe etmemeleri gerektiğini söyleyen Pakdemirli, 10 gün içinde de ürün bedellerinin üreticilerin hesabına geçeceğinin bildirdi. Ortalama 50-55 lira bir destek alınacağını, üreticinin eline ton başı bin 5 lira geçeceğini ve bunun da üreticinin lehine bir durum olduğunu düşündüğünü dile getiren Bakan Pakdemirli, son dönemlerde üreticinin aleyhine gelişen fiyat yapısına TMO’nun düzenleyici denetleyici kuruluş olarak devreye girdiğini belirtti.

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol