kapat ikonu

Bakandan işverene prim indirimi müjdesi

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, 51 il ve 2 ilçede işverenlere uygulanan ilave 6 puanlık sosyal güvenlik prim indiriminin önümüzdeki yıl da devam edeceğini müjdeledi.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından işverene müjde niteliğinde bir haber açıklandı. Selçuk, 51 il ve 2 ilçede işverenlere verilen ilave 6 puanlık sosyal güvenlik prim indiriminin 2019 yılında da devam edeceğini duyurdu.
 
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, hükûmet olarak, yatırım ve istihdamı desteklemeye devam ettiklerini vurguladı.
 
5 PUANLIK PRİM TEŞVİKİNE EK OLARAK 6 PUANLIK BÖLGESEL İSTİHDAM PRİM TEŞVİKİ
 
İşverenlerin üzerindeki maliyetleri düşürmek ve onların rekabet gücünü artırmak için istihdam teşviklerini hayata geçirdiklerini ifade eden Selçuk, bu teşviklerden birinin de 2013'ün ocak ayından itibaren sosyo-ekonomik gelişmişlik seviyeleri dikkate alınarak belirlenen 51 il ile 2 ilçede (Gökçeada ve Bozcaada) 5 puanlık prim teşvikine ek olarak uygulanan ilave 6 puanlık bölgesel istihdam prim teşviki olduğunu hatırlattı.
 
TÜM İŞVERENLER 6 PUANLIK İNDİRİMDEN FAYDALANABİLİR HÂLE GETİRİLDİ
 
Selçuk, 2016'nın şubat ayı itibarıyla teşvikten yararlanabilmek için en az 10 sigortalı çalıştırma şartını kaldırarak, 1 ila 9 sigortalı çalıştıran işverenlerinin de teşvik kapsamına alındığına işaret ederek, böylece bu bölgelerdeki tüm işverenlerin 6 puanlık prim indiriminden faydalanabilir hâle getirildiğini ifade etti.
 
6 PUANLIK SOSYAL GÜVENLİK PRİM İNDİRİMİ DEVAM EDECEK
 
6 puanlık ilave prim teşvikinden aylık ortalama 246 bin iş yeri ile 1,4 milyon sigortalının faydalandığını dile getiren Bakan Selçuk, teşvikle işverenlere 6 milyar Türk lirasına yakın katkı sağladıklarını belirterek, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın destek ve takdiriyle 51 il ve 2 ilçede işverenlere sağlanan ilave 6 puanlık sosyal güvenlik prim indiriminin 2019 yılında da devam ettirileceğini bildirdi.
 
Bakan Selçuk, işverenlerin 2019'da asgari ücretten istihdam ettikleri bir sigortalı için 5 puanlık prim indiriminden 127 Türk lirası 9 kuruş, 6 puanlık prim indiriminden 153 Türk lirası 5 kuruş olmak üzere toplam 281 Türk lirası 4 kuruşluk prim indiriminden yararlandığını anımsatarak, böylece söz konusu işverenlerin, asgari ücret üzerinden çalıştırdıkları bir sigortalı için 882 Türk lirası 6 kuruş yerine 601 Türk lirası 2 kuruş, sosyal güvenlik primi ödeyeceğini vurguladı.
 
Selçuk, işveren ve işçilerle birlikte ülkenin ekonomisine, kalkınmasına ve büyümesine katkı sunmaya devam edeceklerini kaydederek, prim teşvikinin hayırlı olmasını diledi.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol