kapat ikonu

Bakandan gıdada arz güvenliği için planlama vurgusu

Pakdemirli, çiftçilerin enflasyon ve döviz kurundaki dalgalanmalardan etkilenmemesi adına gerekenin yapıldığını açıkladı

  • Sektörel
  • 02 Kasım 2018 12:20
  • Son Güncelleme: 02 Kasım 2018 12:41
Çiftçilerin, enflasyon ve döviz kurundaki dalgalanma gibi faktörlerden etkilenmemesi için üzerlerine düşeni yaparak gereken desteğin verildiğini söyleyen Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu üyeleri ile bir araya geldi.
 
TOPRAK VE SUYUN BİRLEŞMESİ ÇOK DOĞRU
 
Toplantıya ilişkin değerlendirmede bulunan Bakan Pakdemirli, tarım ve orman alanlarındaki iki bakanlığın birleşmesiyle toprak ve suyun bir arada yönetilmesinin çok doğru olduğunu söyleyerek, tarımda iyi planlamanın önemine işaret etti.
 
PLANLAMANIN ÖNEMİ
 
Bakan Pakdemirli, planlamanın iyi yapılması ile birlikte rekolte, ürün ekim ve dikimlerinin önceden ön görülmesi hâlinde gıda arz güvenliğinin sağlanacağını belirtti. Şu an elde bilgiye dayalı çok veri olduğunu anlatan Pakdemirli, bakanlığın bugüne kadar bu işin daha iyi olması anlamında çok çalıştığını kaydetti. Planlamanın iyi yapılması durumunda işlerin bir ölçüde çözüleceğine inandığını belirten Pakdemirli, çiftçilerin, enflasyon ve finansal saldırılarla birlikte döviz kurunda oluşan dalgalanma gibi faktörlerden etkilenmemesi adına gereken desteğin verildiğini bildirdi. Pakdemirli, ürünün tarladan sofraya ulaştığı süreçte herkesin hakkaniyetli bir şekilde payını alması gerektiğini vurguladı.
 
ARAZİLERİN KÜÇÜKLÜĞÜNDEN SORUN YAŞANIYOR
 
Tarım arazilerinin küçük olması sebebiyle ölçekle ilgili sorun yaşandığını ifade eden Pakdemirli, Avrupa'da ortalama 400 dekar olan tarım arazisi büyüklüklerinin, Türkiye'de 60 dekar olduğu bilgisini paylaştı. Ortalama işletme büyüklüğünün artması gerektiğine işaret eden Pakdemirli, toplulaştırmanın yanında, vatandaşların kooperatifleşmesinin de desteklenmesi gerektiğine değindi.
 
ÇİFTÇİNİN KAYBI YÜZDE 50
 
Özellikle yaş meyve ve sebze gibi ürünlerin tarladan markete, oradan da evlere ulaşana kadar uğradığı kayba dikkati çeken Pakdemirli, çiftçilerin, enflasyon ve ülkeye yönelik finansal saldırıyla döviz kurundaki dalgalanma ile birlikte yüzde 50 gibi bir kaybı olduğunu aktardı.
 
Pakdemirli, bunun da önüne geçilmesi gerektiğinin altını çizerek, zincir mağazaların, şimdilik bu işi biraz daha iyi yönettiğini söyledi. Edindiği bilgiyi de paylaşan Bakan Pakdemirli, onların kaybının yüzde 10 daha az olduğunu ifade ederek, bu seviyelerin de azaltılması gerektiğini bildirdi.
 
HEDEF 7 MİLYAR AĞAÇ DİKİMİ
 
Ormancılık alanındaki çalışmalarla ilgili bilgi veren Pakdemirli, dünya nüfûsu kadar ağaç dikme hedeflerinin olduğuna dikkati çekerek, şu an için 5 milyara yaklaşan ağaçlandırma çalışmalarının yürütüldüğünü ve bunun sonunda 7 milyar ağaç dikilmesini hedeflediklerini kaydetti. Bakan, ne kadar çok ağaç dikilirse o kadar çok yağış alınabileceğini söyledi.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol